Vali İrfan Balkanlıoğlu söyleşisi

Gönderi Zamanı: 13 Kasım 2013 15:43 Okunma Sayısı:688 Kategori: 2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar

“Yakında büyükşehir olacağız bu bir kehanet değil”

‘2023 yılında nasıl bir Afyon’ adlı söyleşilerinin konuğu olan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ilimizin bir sonraki seçimlere kadar büyükşehir olacağını söyleyerek, ‘Yakında göç veren değil göç alan bir şehir olacağız. Bu seçimlere büyükşehir olamadık ama bir sonrakine oluruz. Bu kehanet değil, gerçektir’ dedi

Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında Nail Azbay’ın gerçekleştirdiği ‘2023 yılında nasıl bir Afyon’ adlı söyleşilerinin bu haftaki konuğu Vali İrfan Balkanlıoğlu oldu. Vali Balkanlıoğlu ile 2023 yılında Afyonkarahisar ekonomisin, eğitimini, sanayisini, sosyal yapısını ve nüfusunu konuştuk.

Vali İrfan Balkanlıoğlu gözünden 2023 yılı Afyonkarahisar’ına dikkat kesilelim.

Sayın Valim 2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar hayal ediyorsunuz?

2023 yılında Afyon’un daha gelişmiş, çok daha çağdaş, çok daha ileride olan bir il olacağını tahmin ediyorum. Çünkü Afyon birçok açıdan Allah’ın lütfettiği nimetlere sahip. Birçok bölgede olmayan kaplıcalarımız var. Birçok il için hayal edilen bir noktada yer alıyor bütün ana yolların kavşağında yer alıyor. Yine birçok ilde olmayan mermer burada. Yani Türkiye mermer rezervinin yüzde 40’ı Afyon’da yer alıyor. Ve geniş arazileri var bu alanlar hayvancılığa ve tarıma uygun arazilerdir. Bu nedenler coğrafi ve jeolojik avantajları olan bir şehir Afyon. Afyon’a gelen insanlar son 10 yılda buranın çok değiştiğini söylüyor. 10 ila 15 yıldır Afyon’a gelmeyen vatandaşlarımız buraya geldiklerinde burayı çok gelişmiş buluyorlar. Tabi Afyon’da yaşayan insanlarımız bir çocuğun kucakta büyüdüğü hissedilmedi gibi bu gelişmeleri de hissedemiyor olabilirler.  Bu durumu dışarıdan ilimize gelen kişiler daha iyi görebiliyor. Avantajlarını söylediğimiz hususlar çok daha genişletilebilir. Bildiğiniz gibi hava alanı yapıldı hızlı trende geliyor.

Afyon’un 2023 yılı sanayisini, turizmde ki durumunu, ekonomik ve sosyal yapısını konuşacak olursak neler söylersiniz?

2023 yılı Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı. Afyon ekonomisi Türkiye ekonomisiyle paralel büyümesi gerekirken biraz daha hızlı büyüyor. İşsizlik oranları açısından, ihracat rakamları açısından, gelişmişlik seviyesi bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans sergiliyor. Son zamanlarda stratejik yatırımların ilimize çekilmesi gündemde. Sayın Bakanımızda bize o yönde bir misyon çizdi. Yani savunma sanayisine ilişkin hassas yatırımların ve devlet destekli teşviklerin devreye girmesiyle sanayimizin çeşitleneceği istihdamın artacağı söyleniyor. İhracatta üretilen sanayi ürünlerinin ton ağırlığını ne kadara sattığınız önemlidir. Yani Amerika gibi ülkeler 1 tonluk ürünü örnek olarak 10 bin dolara ihraç ediyor. Bizde bunlar çok sembolik rakamlar. Nitelik kazanarak, elimizdeki ürünleri işleyerek çok daha yüksek rakamlara pazarlayabiliriz. Dünyada albenisi yüksek olan ürünler üretebilirsek sonuç itibariyle Afyon çok daha ilerlere gidecektir. Ben Afyon’un hızlı trenle gelecekte Afyon’un İzmir ve Ankara’nın bir mahallesi gibi olacağına inanıyorum. Birkaç saatte insanlar buraya gelecek, buranın kaplıcalarından faydalanacak burada alışveriş yapacak ve kalkınmak için buraya para bırakacaklar. Biliyorsunuz ırmak geçtiği yeri nasıl yeşertirse parada geçtiği yeri yeşerterek geçer. Afyon’un bu anlamda geleceğinin çok parlak olacağına inanıyorum. Üniversitesiyle, devlet daireleriyle, mahalli idareleriyle çok daha entegre bir çalışma içerisinde gelecekte Afyon’un sesi daha gür çıkacaktır. Ben buna inanıyorum. Sanayisiyle, tarımıyla, ekonomisiyle, turizmiyle, ticaretiyle çok daha ileri noktalara taşınacağına inanıyorum.

Bildiğiniz gibi kentimizin büyükşehir olma hedefi var. Bu kapsamda 2023 yılına kadar büyükşehir olabilir miyiz?

Sanayi çok önemli. Biliyorsunuz Dinar’da bir müjde verilmişti. 6 Milyar Dolarlık yatırım yapılacak miktarda çok büyük kömür rezervi olduğu tespit edildi. Oraya termik santraller kurulursa, tarıma dayalı sanayiler kurulursa hızlı bir şekilde büyüme olur. Biliyorsunuz Emirdağ’a ve il merkezine Türkiye’nin en büyük firmalarından bir tanesi patates fabrikası kuruyor. Bu fabrikalar orada çalışacak kişileri ilgilendirmiyor sadece. Binlerce çiftçi ailesini de ilgilendiriyor. İnsanlar burada rahat geçinirlerse nüfus artacaktır. Yani göçler duracaktır belki tam tersine göç almaya başlayacaktır. Başka illerden, başka bölgelerden kişilerinde gelmesine gerek yok. Ben yurt dışında bulundum. 100 bine yakın Emirdağlı hemşerimiz ilimizdeki gelişimleri çok yakında takip ediyorlar. ‘Acaba birikimlerimizi kendi ülkemize kendi şehrimize aktarabilir miyiz’ diyorlar. Yeni iş imkânları açılırsa, bu ivmeyle devam edilirse, insanlar burada para kazanıp geçinecek duruma gelirse, buraya çok sayıda nüfusunda geleceğini tahmin ediyorum. Zaten büyükşehir bu seçimde olmadıysa diğer seçimlerde olacaktır. Bu bir kehanet değil. Ordu bizim gibiydi. Onlar toplama nüfusla malumunuz büyükşehir oldular. Bizimde 705 bin nüfusumuzla bu kervana katılacağımızı ön görüyorum. Bu anlamda yönetim sistemimizde de bazı revizyonlar olabilir. Dolayısıyla mahalli idareler gittikçe güçlendiriliyor. Kamu adına güç kullanan, yetki kullanan insanların büyük bir bölümünün insanlar tarafından seçileceği günler yakın gibi görünüyor. Yani alışıla geldiğimiz sistemlerde değişiyor. Yani dünyanın çeşitli yerlerinde daha başarılı uygulanan değişik yönetim şekilleri de gelebilir. Daha katılımcı, halkın yönetimin her evresinde olduğu, daha şeffaf, daha rantablı, hizmetlerin daha ucuz olduğu yeni sistem arayışları devam ediyor. Yani gelecek bu tür yönetim şekillerine de gebe duruyor.

Sayın Valim, bilindiği üzere eğitim seviyesinde ve yaşanılabilir şehirler düzeyinde istediğimiz yerde değiliz. 2023 yılı Afyon’unda istediğimiz noktaya ulaşır mıyız? 

Eğitimde ve yaşanılabilir şehirlerarasında ilk 10’a girebileceğimize inanıyorum. Her iki alanda da ilk 10 içerisine gireriz diye düşünüyorum.  Önümüzdeki günlerde üniversiteye giden yolun sol tarafında büyük bir eğitim kampüsü yapılacak. Ve buraya 6 bin yeni derslik yapılacak. Bütün liseler oraya taşınacak. Mevcut lise binaları da ortaokul ve liseye dönüşecek. Dolaysıyla fiziki mekan problemimiz kalmıyor. Üniversitemiz büyük bir ivme kazandı. 40 bin öğrencisiyle uluslararası bir üniversite düzeyine geldi. Türkiye’de araştırma ve geliştirme noktasında ilk 50 üniversite içersin de yerini aldı. Bir çok yabancı uyruklu öğrenci burayı tercih etti. Yeni fakültelerinde hizmete girmesiyle birlikte üniversitemiz şehirde büyük bir dinamo görevi yapacak. Afyon’un ilerlemesine, gelişmesine, büyümesine bir perspektif açacaktır. Ayrıca ortaöğretim alanında kampüslerin kurulması çok daha ileriye gitmemize fayda sağlayacaktır. Eğitim sırlamasındaki düşüşün diğer sebebi de şudur. Afyonlu zeki öğrenciler sınavlardan çok yüksek puan alarak Ankara, İzmir, İstanbul gibi illerin Fen Liselerine gidiyorlar. Birazda ondan dolayı düşük gibi.  Buradaki üniversitemizin kalitesi arttıkça, yeni eğitim kurumları mükemmelleştikçe buradaki ortaokulda okuyan çocuklarımız dışarıya gitmemiş ve buradaki eğitim seviyesi artmış olacaktır. Tabi öğretmenlerimize de moral ve motivasyon veriyoruz. Yeni vizyon ve misyon çiziyoruz. Eğitimin her noktasında teşvikçi durumdayız. Bundan sonra geometrik rakamlarla başarımızın artacağına inanıyorum.

Kamuoyunda hep ikinci üniversite konusu gündeme geliyor? 2023 yılına kadar şehrimize ikinci bir üniversite açılabilir mi? Afyon olarak alt yapımız ikinci bir üniversiteye yeterli midir?

İkinci bir üniversite için Afyon’un alt yapısı hazır. Biliyorsunuz hızlı tren yolunun temeli atıldı. Hızlı tren Ankara’yı bize çok yaklaştıracak.  Bundan dolayı Ankara’da yaşayan kişiler Afyon’da okumayı tercih edecekler. İcabında öğrenciler oradaki düzenlerini hiç bozmadan sabah buradaki dersine girip akşam tekrar evine gidebilecek. Buranın puanları da yükselecek bu yönde daha fazla tercih edilecek. Bununla beraber tarım, ticaret ve turizmdeki hızlanma bir artı getirecektir. Biliyorsunuz yol demek medeniyet demek, bu yolların tamamlanmasıyla nüfusta artacak. Dolayısıyla Afyon cazibe merkezi olacak. Akarçay mesela Afyon’a çok güzel bir eser oldu. Eğlenmeye dinlenmeye yönelik bir yer haline geldi. Bu Afyon Akarçay’ı nın 2023’e kadar Ömer-Gecek havzasına kadar uzanacağına inanıyorum. O yönde de çalışmalar var. Projelendirme ve fikir bazında bunlar var. Dolayısıyla bu güzellik oraya kadar uzandığında turizm böglesinden kano, kürek yarışı gibi sporlar yapılabilecek. Dolayısıyla termal tedavi için ilimize gelenler burada rahatlıkla hoş vakit geçirebilecek. Otellerimizin 5 yıldızlı olduğu gibi çevresi de 5 yıldızlı olacak. Doğa turizmi devreye girecek. Akdağlar, Sultandağlar, Emiğrdağlar gibi. İleride üniversitemizin açacağı Havacılık ve Uzay Bölümü var. Pilot olmak isteyen gençler burayı tercih edecektir. Burada bir hareket olacak. Belki insanlarımız küçük hava alanlarından küçük uçaklara binip havadan doğa gezisi de sağlayacaktır. Burası ileride her açıdan gelişecek. Bu nüfus artışını da beraberinde getirecek.  Ekonomik hareket ve zenginlik nüfusuda taşıyacaktır. O zaman ister istemez özel üniversite yada bir devlet üniversitesinin kurulmasının önünde bir engel görmüyorum.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür eder, çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

Bir Yorum Yazın