Unutmak yaşamaktır

Gönderi Zamanı: 18 Ekim 2012 15:02 Okunma Sayısı:826 Kategori: Benden Genel

İnsanlar belli dönemlerde bir takım düşünce karmaşasına bürünüyor. Bu karmaşa büyüdükçe içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Yaşanan tecrübeler insanların yaşamlarında tatlı ya da acı bir hatıra bırakıyor. Bunların büyüklük derecesi ise insanda derin izler bırakıyor. İşte bu karmaşıklığı bizler ‘unutmak yeteneği’ ile hayatımızdan uzaklaştırıyoruz.

Doğamız gereği bizler doğarız büyürüz ve ölürüz diye geçiyor lügatte. Ancak bu lügate, birde unutmayı eklemeliyiz. Bu yetenek öylesine bir yetenek ki, insanların hayata tutunmasını sağlıyor.

Yeniden diyip kötülükleri bir kenara bırakıp kaldığı yerden devam ediyor. Yeni bir sayfa açarak, güneşli günleri özlercesine başlıyor beyaz sayfayı yeniden doldurmaya.

Peki, bizler unutmasaydık neler olurdu? Bunları hiç düşündük mü? Örnek vermek gerekirse bir insan babasını kaybettiğini öğrendiği ilk an muazzam bir şekilde üzüntüye kapılıyor. Belli bir süre geçer yavaş yavaş o ilk acı yerini farklı hislere bırakır. Ve acı, keder bu süre içersinde hafiflemeye, dinmeye başlar. Ve bir gün gelir o acıdan eser kalmamıştır. Mutlaka bir özlem vardır ama kara haberi ilk aldığınız anla şu an arasında dağlar kadar fark vardır.

Unutamadığınızı hayal edin. Bir kazada kaybettiğiniz yakınınızın acısını her an yaşadığınızı düşünün.

O acı siz nereye giderseniz sizinle birlikte geliyor. Sabah kalkıyorsunuz ilk aklınıza o geliyor. İşe gidiyorsunuz o acıyı düşüneceğim diye işlerinize kendinizi veremiyorsunuz.

O acıdan dolayı yolda yürürken en yakınlarınızı bile görmüyorsunuz. Toplumdan uzaklaşıyorsunuz. Böyle bir hayatı kim ister. Böyle bir yaşam sürenlerin başarıyı yakalaması mümkün mü?

Mümkün değil!

Çünkü insanlar unutmak yeteneği sayesinde başarılı oluyor. Yanlış anlaşılmasın. Unutmak öğrenilen bilgiyi kaybetmek anlamında değil. Yani hafızadaki önemli bilgileri unutmaktan bahsetmiyorum. Vurgulamaya çalıştığım nokta, insanın yaşamını olumsuz etkileyen yaşamlardan.

Demem o ki…

Unutmak kavramını kötü lanse etmeyelim. Bir de bu pencereden bakmayalı deneyelim.

Unutmayın ki unutmak insanın geleceğini inşa etmesindeki en büyük faktördür.

Geleceğiniz güzel, mutluğunuz daim olsun…

Çekilebilir bir yaşam için, unutmayı deneyin.

 

Bir Yorum Yazın