Şehre gelen yollar şehirden habersiz

Gönderi Zamanı: 20 Kasım 2013 09:38 Okunma Sayısı:606 Kategori: Afyonkarahisar Benden

Tarihi, kültürel ve de coğrafi açıdan çok önemli bir kentte yaşıyoruz.

‘Bütün yolların kesiştiği şehir Afyonkarahisar, Zaferin Başkenti Afyonkarahisar, Termalin ve mermerin başkenti Afyonkarahisar’ şeklindeki söylemleri her toplantıda duyar olduk. Alıştık bu söylemlere.

Ancak bütün şehirlerden gelen oto yolların kenarlarında kenti tanıtan en ufak bir simge, figür yada reklam yok. Şehir önemli, konum önemli ancak yoldan geçen adama bunu anlatamıyorsunuz.

Yol kenarları reklam totemleriyle kaplanmış. Herkes kendi reklamının peşinde.

Çobanlar İl Genel Meclisi üyesi, değerli hocam Ünal Yılmaz bu konuyu dün mecliste dile getirdi.  Ünal hocamın konuşmasından bir satırı sizlerle aynen paylaşmak istiyorum. Dikkat kesilelim; “Kentimizin kara yollarında çok fazla reklam tabelası var. Karayollarının 2918 sayılı kanuna göre reklam verenler yıllık 619 lira para ödüyorlar. Bu paralar karayollarına yâda genel bütçeye gidiyor. Yerel bir meclis olarak bir çalışma yaparak genel hükümete bunu iletelim. Bu reklam tabelalarındaki yetki şehrimizde olsun. O reklam tabelaları yerine şehrimizin kalesini, Kocatepe’sini, termalini koyalım ki buraya gelenler tarihin, zaferin ve de termalin başkentine geldiklerini anlasınlar”

Ağzına sağlık hocam.

**

Her toplantıda, her sohbette ilimizin tanıtımı açısından birbirimize dert yanarız. Şehre ilk defada gelenlere yâda şehir üzerinden geçen kişileri meraklandırıcı bilgileri karayollarında onlara sunmamız gerek. Merak uyandırmak gerek, gelen-geçen yolcularda.

Merak uyandırmaz iseniz ister termalin, ister sucuğun, ister lokumun, ister mermerin başkenti olun bir işe yaramaz.

Mevlevilik açısından Konya’dan sonra ikinci merkeziz diyoruz.

Ancak bunu kim biliyor der iseniz çok az bir topluluk cevabını verebiliriz. İlimizdeki birçok insana bunu sorsanız sonuç değişmez.

Bu noktada Ünal Hocamın da dediğini bir an önce görüntü kirliliği yapan bu reklam tabelalarından vazgeçilmeli. Çevre ferahlatılmalı ve sade, öz bir şekilde şehrimize özgü, değerlerin tanıtımı buralarda yapılmalı.

Şunu da eklemekte fayda var.

Her firma kendi reklamını yaparsa bir yere kadar başarılı olabilir.

Ancak o firma önce faaliyet yürüttüğü şehri marka yapıp daha sonrada kendi markasıyla kentin markasını birleştirir ise hem kendi daha fazla kazanır, hem de diğer sektör temsilcileri daha fazla kazanır.

Bir kişinin marka olması değil bir bölgenin marka olması daha faydalıdır.

**

Ünal hocamın bu teklifinin acilen görüşüp somut adımlar atılması temennisiyle…

Sağlıcakla kalın…

Bir Yorum Yazın