Öğrenmeyi öğretin onlara

Gönderi Zamanı: 17 Eylül 2012 09:05 Okunma Sayısı:813 Kategori: Genel Güncel

2012-2013 eğitim ve öğretim yılı başlangıcını yapmış bulunuyoruz. Yeni dönemle birlikte yeni bir sistemle çocuklarımızı eğitim hayatına gönderiyoruz. Amaç eğitimli bireyler yetiştirmek…

Ancak kalıplaşan bir olgu var ortada. Yenilenen sistem kalıplaşan düşünceleri yıkabilecek mi? Merak edilen en önemli nokta burası. Nedir bu kalıplaşan sistem? Biraz değinmek istiyorum.

Çocuklarımız okula başladığında çevresel ve ailesel olarak bir takım mesleklere özendirilir. Bunda televizyon programlarının da payı oldukça fazla. Çocuklar ilkokul sıraya oturduklarında anne sütünden yeni ayrılmışçasına masum masum ben neden buradayım diye sorgulamaya başlar. Birazdan ilk zil çalar ve onlarda bu kalıplaşan eğitime ortak olurlar.

Her insanda olduğu gibi çocuklarda da bir hayal etme gücü vardır. Ancak önemli olan onlara bu gücü nasıl kullanmayı öğretmektir. Bizim eğitim sisteminde bu mekanizma böyle işlemiyor. Çocuklara hayal ve düşünce gücüyle hareket ettirilmesi gerektiği halde bizler toplum olarak onları kalıplaşmış sisteme sürüklüyoruz. Hiç unutmam sıraya oturduğum ilk günü. Aradan belli bir süre geçti ve öğretmenim bana ‘Büyüdüğünde ne olacaksın’ sorusunu yönelttiği anı hafızamdan bir türlü silemiyorum. Bilmiyorum diyemedim sustum sadece… Şimdi anlıyorum ki ben çizgi filmlerde gördüklerimi hayal ediyormuşum. Bana eğitimde öğrettikleri alfabeden ibaretmiş. Benim sahip olduğum muazzam güç olan düşünme ve hayal etme gücünü öğretemeyen bu eğitim sistemi, bana vermediği eğitimi istiyormuş…

Bizler ‘ne olacaksın’ diye sorduklarında doktor, öğretmen, polis olacağım diyen nesillerdeniz. Bizleri yaktınız. Bizlere düşünmeyi, nasıl öğrendiğimizi öğretmeden bizlerden sonuç beklediniz. Bir ülke sadece polisle, doktorla, mühendisle kalkınmayacağını bize o gün için söylemediniz. Bu ülkeye doktoru da gerekli sanatçısı da…

Kalıplaşan düşüncenin katlettiği öğrenciler bir gün sizlerden bunun hesabını soracaktır elbet. Bizlere yıllardır matematik, fen, kimya derslerinin öneminden bahsettiniz… Ancak bir okulda resim ve sanatı yok sayacak kadar yerlere düşürdünüz. Bugün için yaratıcı beyinlere ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu yetişen nesil topluluğundan nasıl bir alabiliyoruz. Bununla yüzleşebiliyor musunuz?

***
Vel hâsıl kelam…
Yeni bir öğretim yılına yeni bir sistemle başladık. Bu sistem sadece müfredatla alet ve teçhizatla olmasın. Yeni sistem öğrenmeden bir şeyler bekleyen bir sistem olmasın. En önemlisi çocuklara öğrenmeyi öğreten bir sistem istiyoruz.

Yeni eğitim sisteminin Korkusuz cesur ve de eğitim heyecanı dolu bireyler yetiştirmesi ümidi ile yeni eğitim döneminin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sözlerimi yıllar insanın iç dünyasındaki bilgi eksikliği ve bunun nasıl kapatılacağını belirten Konfüçyüs’ sözleriyle güçlendirmek istiyorum. Bakın Konfüçyüs ne de miş?

Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen bir aptaldır. Ondan sakının.
Bilmeyen ve bilmediğini bilen bir öğrencidir. Ona öğretin.
Bilen ve bildiğini bilmeyen uykudadır. Onu uyandırın.
Bilen ve bildiğini bilen akıllıdır. Onu izleyin.

 

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

  • mehmet
    17 Eylül 2012 10:40

    🙂

  • mehmet
    17 Eylül 2012 10:40

    🙂

Bir Yorum Yazın