Ne Çabuk da Bitti !

Gönderi Zamanı: 21 Mayıs 2011 22:28 Okunma Sayısı:647 Kategori: Benden

Daha dün gibi hatırlıyorum Üniversite kapısından girdiğim anı. Ama bir yıl bitmek üzere. Pazartesi Finaller başlıyor. İki hafta sonrada ilk yılın sonunu Allah´ın izniyle göreceğiz.

Sınavlar bir şekilde halledile bilir. Ama beni düşündüren şey bu sınavlardan çok arkadaşlarımı düşündürüyor. Arkadaşlarım beni düşünüyor mudur bilmiyorum. Ama ben düşünüyorum. Bazı şeyleri insanların yüzüne söyleyemez insan. İşte bende bunları söyleyemediğim için buraya yazıyorum. En azından içimdekileri bir nevi aktaracak bir yerim var bu yüzden şanslıyım 🙂

Yaklaşık dokuz aydır Afyon Meslek Yüksek Okulundayım. Yalnız bunun ilk zamanları tanışma, kaynaşma aşaması olarak farz edersek dolu dolu beş ay yeni bir çevrede bulundum .  Bu beş aylık sürede iyi kötü dostlarım, arkadaşlarım oldu. İyi kötü bir şeyler yaptık. Tabi her şey istediğim gibi, beklediğim gibi olmadı ama yine de güzeldi.  Bazı şeyleri daha net bi şekilde görebiliyorsun Üniversitede en azından bunu anladım. Lise eğitiminden çok farklı bir sistem işliyor Üniversitede.

Şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki Üniversite, özellikle sona doğru bir adım daha yaklaştıkça sadece derslerin, vizelerin, finallerin düşünüldüğü bir yer değil. En çok kafada kalan şey ‘Seneye bu vakitler ben ne yapacağım. Seneye gerçek hayatım başlıyor. Acaba bir iş bulabilecek miyim ?  Yoksa işsizler kervanına bende mi katılacağım ? ’ düşüncesi hakim oluyor öğrencinin kafasında..

Keşke bu düşüncelerin hakim olmadığı bir Türkiye yi inşa edebilsek. Bizler ve bizden sonraki genç nesil bu sorunu değil de  daha manevi, daha insansı duygularla ayrılabilse bu eğitim kervanından ..

Ancak bu sorun şimdileri çözülecek gibi durmuyor. Çünkü ‘ Her Üniversite mezunu İş bulacak diye bir kaide yok. ’ diyen bir Başbakanımız var. 🙂 Üzülsem mi gülsem mi pek anlayamıyorum..

Neyse bize düşen bu hayali gerçekleştirmek için okumak, yazmak, katkıda bulunmak .. bunlar üzerine çabaladığımızda o hayali gerçekleştirebiliriz. İşte o zaman ‘Hayaldi ama gerçek oldu.’ Diyebiliriz.

Neyse memleket meselesini başka bir zamanda ele alırız. Nasıl olsa ‘memleket meselesi’ sorunu bitmeyen bir mesele…

Biz bu yılı sağ, salim bitiriyoruz Allah´ın izniyle.. Aslında yaptığımız hiçbir şey yok hayattaki en basit şeyi yapıyoruz.. Okuyoruz..

Bu durumdan şikayetçi oluyoruz. Dışardan baktığımda görüyorum. Gene şükrediyorum bu halimi görebiliyorum.. Ya göremeyenler..  Vah onların haline..

Bak işte bir yıl bitti. Şurada bir yıl daha var.. Düşün seneye bu vakitler son dakikaları oynuyor olacaksın..  O yüzden vaktin kıymetini bilmek gerekir.. Kalp kırma zamanı değil .. Şimdi hem eğlenme hem de üzerimize düşeni yani ailemizin beklediğini yapmak . ‘İyi bir iş için okumak ’

Devir kalp kırma zamanı değil.. Değmez çünkü.. Şimdi kaybettiğimizi ömür boyu  geri alamayabiliriz. Çünkü bize sunulanların farkındaysak hepsi çok özel.  Onlar kaybedilmeyecek kadar özel. Çok değerli ‘Dostluk, yaşamı öğrenme fırsatı, okumak için yeterli olan zaman, eğlenmek için verilen zaman ve ortam.. daha çok şey sayılabilir..’

Onlara sahip çıkmak dileğiyle.. Hepinize şimdiden selamlarımı iletiyorum.. Sınavlarda da tüm arkadaşlarıma  başarılar diliyorum …

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • Nail Azbay Kişisel Web Sitesi » Son şıkkı işaretlediysen sınav(Üniversite) Bitti…
    19 Haziran 2012 19:40

    […] önce sayfamda yazdığım yazılara göz atarken “Ne Çabuk da Bitti” adlı yazımı tekrar […]

Bir Yorum Yazın