Mutluluğa sahip çıkalım

Gönderi Zamanı: 18 Ağustos 2014 00:01 Okunma Sayısı:531 Kategori: Afyonkarahisar

“Keşke” diyerek seslenmiştim, 15 Ağustos’ta ki satırlarımda…

Bir iki cümleyle özetlersek, saat 22 gibi –herkesin gezip dolaşabileceği bir saatte- Yeşilyol’da içki içen bir kesim, “Bilader ne bakıyon” deyip; bıçağa sarılıyor ve başlıyor gelişi güzel savurmaya.

Bu olay kentin hangi mahallesinde, hangi caddesinde olursa olsun sıkıntılı bir durumdur.

Kabul edilemez.

Ancak bu olay “Afyon’un kalbi” olarak nitelendirilen bir mevkide vuku bulmuşsa, sıkıntıdan da bir öte durum vardır.

Bu hiç hiçine kabul edilemez.

**

“Keşke” başlıklı yazımdan sonra gerek sosyal medya üzerinden gerekse de e-posta kanalıyla tarafıma iletilen bazı mesajlar var.

Bu mesajları olduğu gibi sizlerle paylaşıyorum, dikkat kesilelim;

ÖZGÜVENLERİ AZALTMAK GEREK

Hüseyin Albayrak yazdı;

“Afyonlu gençlerimizin şuursuzca elde ettikleri özgüvenlerini azaltmaktan işe başlanılabilir. Bu ve bunun benzeri olaylar fazlasıyla yaşanmakta. Çözüm bu gençleri topluma kazandırmaktan ve insan olmayı öğretmekten geçiyor. ”-Leannn benn Çavuşbaşlıyım…” ile devam eden cümleleri kurmaktan, insanları korkutmaya çalışmaktan zevk alıyor bu şuursuzlar… Umarım ıslah olurlar da Afyonkarahisar gibi gün geçtikçe gelişen bir memleketimize daha fazla zarar vermezler. Saygılarımla…”

SİGARA İSTEDİ, YOK DEYİNCE…

Mehmet Duman yazdı…

“Buna benzer bir olayda ben yaşadım. Yeşil Caminin önünde giderken 16 yaşlarında bir çocuk yanıma geldi ve sigaramın olup olmadığını sordu. Yok, dediğimde ise “ananı s……” diyerek küfür etmeye başladı. Sinirlendim ve küfretmemesi için bağırmaya başladım. Sonra arkadan 18 ve 20 yaşlarında iki kişi daha geldi. “sana bi şey mi diyo bu” diyerek sigara isteyen kişiye bir de arka çıktılar. Sigara içen kişi “küfretti bana” deyince, ben küfretmediğimi anlatmaya çalıştım. Ancak olay belli ki düzmeceydi. Kurulan tezgahın farkına vardım. Bir anda 3 kişi girişti”

AFYON’A FİGHT CLUP AÇALIM

Adem Akyol yazdı…

“Ben diyorum senelerce ama dinleyen yok. Afyonda bi “FIGHT CLUB” açalım. Yeminle şart bak. Böyle adamların gazını alacak yegane yer. Buradan Vali ve Başkana sesleniyorum, Afyona Fight Club şart! Tıkın oraya yesinler birbirlerini”

 

BASINA YANSIMAYAN ÇOK OLAY VAR

Can Kay yazdı…

“Aslında benzer birçok olay var basına yansımayan. Umarım gereken tedbir alınır”

**

VALİ GÜNER, BU İŞİ ÇÖZER

Durum o ki, toplumda bu yaşanılan olaylardan haberdar ve rahatsız.

İlimize yaklaşık iki ay önce atanan Vali Hakan Yusuf Güner, şu sıralar kamu ve özel kurumları ziyaret ediyor. Bizlerde takip etmeye çalışıyoruz. Oldukça sert ve takipçi özelliği var. Bu özelliği, kamu müdürlerini terletse de vatandaş açısından büyük bir fırsat.

Vali Güner, bir defasında Defterdarlık ziyaretinde şöyle bir cümle kurmuştu; “Afyon’un artık bir vizyonu olacak. Vizyon konusunda herkes el ele verecek, hangi sıkıntı varsa birlikte çözülecek.” demişti.

Vali Güner’den vizyon programına “mutlu bir Afyonkarahisar”ı da eklemesi tavsiyesine bulunabiliriz.

Bu başlık altında gerekli sıkıntılar belirlenmeli –başta bu tip insani olmayan davranışlar- ve insanların mutluluğu açısında gerekli tedbirler alınmalı.

Yeşilyol’da dolaşan insan mutlu olmalı.

İkinci Dumlupınar’da yürüyen insan mutlu olmalı.

Ambaryolu’n da ailecek yürüyen kesim mutlu olmalı.

Kurtuluş Caddesine, Ordu Bulvarında, Anıtpark’ta ve Akarçay’da; çay içen bir insan mutlu olmalı.

Mutlu olmak için önce güvende olmamız gerekiyor.

İsmini yazdığım caddeler, meydanlar şehrin kalbine giden en önemli damarlar. İnsanlar buralarda huzurlu ve güvenli bir şekilde dolaşmak istiyor, yiyip içmek ve alış veriş yapmak istiyor.

Bu tip olaylara müdahale edilmez ise, insan nezdinde asayişe olan güven azaltır.

Sonuç olarak, mutsuz bir şehir, mutsuz bir insan kitlesi peydahlanır.

Mutsuz olmamak için,  bugünkü mutluluğa sahip çıkalım. 

Bir Yorum Yazın