Kravatlı simitçi

Gönderi Zamanı: 27 Kasım 2013 16:30 Okunma Sayısı:749 Kategori: Afyonkarahisar Benden

Halim AdalıHadi gelin bugün sizi ilimizin en büyük ilçelerinden bir tanesine götüreyim.

Bolvadin’e gidelim bugün. Sokaklarına konuk olalım, insanlarıyla oturup konuşalım. Sıcak bir çaylarını içelim.

Şu sıralar ilçede tam bir siyaset havası esiyor.

Her kahvede ya da kafede yerel seçimler konuşuluyor.

Bizde hasbelkader Bolvadin’e giderek halkla, sivil toplum kuruluşlarıyla, kanaat önderleri ile sohbet ettik. Gelişmeleri oturarak yorumlamak yerine, yerinde görelim istedik.

**

Sohbetlerimiz esnasında oturduğumuz kafeye bir simitçi geldi. Farklı bir simitçiydi. Bu simitçi kravat takıyordu. Birçok kamu görevlisinin takarken hoşlanmadığını, bu simitçi yapıyordu. Çok ilginç gelmişti bana. Ütülü bir gömlek, temiz bir ceket, özenle taranmış saçlar… Fark vardı.

**

Karnımda acıkmıştı aslında. ‘Bir simit iyi gider’ diyerek yaklaştım kravatlı simitçiye.

‘Bir simit verir misiniz?’ dediğimde daha önce, simitçilerden hiç duymadığım bir cevap almıştım.

‘Tabi ki bey efendi’ demişti kravatlı simitçi, güler yüzüyle.

Bu adamın ikinci farkı çok nazik ve de güler yüzlü olmasıydı.

Hasret kalmışız bu tarz adamlara.

**

İlçedeki gazeteci Ertuğrul (Sevim) ağabeyimden kravatlı simitçi hakkında biraz bilgi almak için yanına oturdum.

Ertuğrul ağabey onun için ‘Bolvadin’in markası’ ifadesini kullandı. Çok güzel bir tabirdi.

Termal turizmi ve Eber gölü ile ünlü kentin diğer markası kravat takan simitçiydi.

Oturduğumuz kafenin çaycısı da onu ‘Kral simitçi’ şeklinde tanımlamıştı.

Muhteşem.

**

Ertuğrul ağabeyden kısa bilgiler aldıktan sonra siyasete ara vererek kravatlı simitçiyi aramaya başladım. Şanslıydım, ilk girdiğim sokakta hemen rast geldim ona.

‘Simitçi ağabey az önce simidini aldım şimdi ise sohbet etmek istiyorum seninle’ diyerek yaklaştım ona ve ekledim, ‘Nail ben. Afyon’dan geliyorum’

Önce elindeki tezgahı kenara koydu ve; ‘Tabi ki buyurun Nail Bey’ gibi son derece nazik bir ifadeyle elimi sıktı.

**

Başladık ayaküstü konuşmaya, hadi sizde bize kulak verin;

-Ağabey öncelikle bana ismini bağışlar mısın?

-Halim benim ismim 10 yılı aşkın bir süredir Bolvadin’de simitçilik yapıyorum.

-Halim ağabey çok ilgimi çekti sen simit satarken kravat takıyorsun bunun sebebi nedir?

-Giyinmek bence çok önemli. Benim için farklı bir duygu. Aslında bunun için zengin olmanıza da gerek yok. Bazı adamlara milyarları verseniz giyinemez. Zengin olmaya gerek yok. Güzel bir ceket, ütülü bir gömlek ve bir kravat. Her şeyin yeni olmasına gerek yok. Ayakkabını boyayarak bir cila atarsın, saçlarını güzel bir şekilde tararsın, dişlerini güzelce fırçalarsın üstüne birde sinekkaydı tıraş oldun mu tamamdır. Gömlekleri hanım ütüler sağ olsun. Olabildiğince buna özen gösteririm.

-Peki, bu duruma ilçe halkı nasıl yaklaşıyor, geri dönüşler nasıl?

-Bizim buralardaki insanlar 10 ya da 11 gibi kalkarlar. O bakımdan bende 10 gibi simitlerimi alıp o kafe senin bu kahve benim dolaşırım. Allah bereket versin günlük 25 ila 30 lira kazanırım. Bizim meslekte 50 ya da 100 lira istiyorsan bu işi yapmayacaksın. 130’a yakın simit satıyorum. Hava sıcaklığı -30 olsa dahi simitlerin üzerine bir naylon gererim gene de o simitleri satarım. Allah’ın izniyle evime tüm simitleri satarak giderim. Geri dönüşler çok iyi aslında. Kaymakam, ağız ceza hâkimi, başsavcı, belediye başkanına kadar müşterim var. Her sabah gelip bu tezgahtan simit alırlar. Hatta bir keresinde Japonlar gelmiş ilçeye. Çok ilgisini çekmiş kravat takarak simit satmamı. Japon kadın yanıma gelerek selam falan verdi. Daha sonra fotoğraf çekindi benimle. Yani oldukça güzel geri dönüşler alıyorum.

**

Kısaca böyle. Şunu itiraf etmem gerek, sözün yeri gelmişken. İşini seven bir adam, hayatta mutlu olan adamdır. Halim ağabey, tam anlamıyla işini seviyor, her sabah o sevgiyle, o heyecanla tezgahını alıp Bolvadin sokaklarında hizmet veriyor. Kazandığıyla mutlu olmasını başarmış bir adam.

Ne iş yaparsan yap en iyisini yap derler ya, işte bu sözün en güzel örneğini Halim ağabey teşkil ediyor. Sadece kendisine değil, ilçesine artı değer katan bir adam o.

**

Hayırlı işlerin olsun Halim ağabey.

Hitabın, insanlara verdiğin değer, giyinmene verdiğin önem, güler yüzün, şükür etme özelliğin örnek alınsın Halim ağabey.

Kal sağlıcakla. 

Bir Yorum Yazın