Koru beni devlet

Gönderi Zamanı: 17 Ocak 2014 16:22 Okunma Sayısı:626 Kategori: Benden Genel

Asgari ücrete 43 lira zam yapıldı ve 846 lira oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıklama yaptı: “Asgari ücret geçim parası değildir, Asgari ücret bir sosyal koruma ücretidir”

Sayın bakan bile kabul etmiş, asgari ücret korunmak için veriliyor. Kimden korunacağız peki?

Sabah bindiğimiz dolmuşçudan mesela. Bindiğinizde cebinizden korunma parasını çıkartıp gururla vereceksiniz. Oda ‘Yetmez bu zam geldi’ diyecek. Sizde göğsünüzü gereceksiniz ve “Bu bizim korunma paramız şoför amca. Bizi devlet koruyor. Ona göre ha…” diyerek kalanı vereceksiniz. Nasılsa zam yaptı devlet…

Daha sonra bir simitçiden korunabilirsiniz. Gururla bir simit alabilirsiniz. Aç kalmazsınız merak etmeyin. Korunma paranız var sizin.

Arada bir kafeye gidebilirsiniz. Bir çaya 2.5 lira vermek zorunuza gidebilir. Ama sizin korunma paranız var. Korunuyorsunuz.

Hastanelerden korunabilirsiniz. Ücretsiz sağlık var ama olsun ihtiyaçları var sanırım. Gittiğinizde korunma paranızdan istiyorlar. Sanırım onlarında korunmaya ihtiyacı var. Gönlünüzden ne koparsa verin. Devlet onları korumuyor siz koruyun. Acıyın onlara.

Eczaneler den ücretsiz ilaç beklemeyin. Onlarında korunmaya ihtiyacı var. Onlara sizin korunma paranızdan verin. Onlarda korunsun. Yazık değil mi? Hep siz mi korunacaksınız.

EE… Bankalar ne olacak. Onları da asgari ücretli koruyacak tabi ki. Devlet sizi nasıl koruyor. Sizde onları koruyacaksınız. Gidin arada komisyon falan verin. Koruyun bankaları.

Araç mı sürüyorsunuz. Trafik polislerini gözetin. Koruyun onları. Onlarsız olmaz. Arada sırada ehliyetinizi falan değiştirin. Yeni belgeleri falan alan ki itibarınız artsın. Ben SRC belgeli şoförüm diyin mesela. Aracımda da D2 belgesi var diyin. Ama korunma paranızdan biraz verin tabi ki. Adam sizi koruyor.

Maliyeye gittiğinizde vezneye bir uğrayın korunmaya ihtiyacınız var mı diye bir sorun? yok derlerse falan üç beş kuruş atın onları da koruyun ki devlet sizi koruyabilsin. Boru mu 46 lira zam yaptı koruyacak sizi.

Çalıştığınız iş yerlerindeki patronlarınızı da arada sırada koruyun. Adamlar karnınızı doyuruyor. Zam falan istemeyin. Daha cebinizden siz verin ki adamlar sizi korusun.

**

Aman haa… yatağa da korunarak girin yoksa devlet korunmasız gireni korumuyor… Devlete yamuk olmaz…

Bir Yorum Yazın