Kent müzesi için bir öneride benden

Gönderi Zamanı: 22 Eylül 2013 09:29 Okunma Sayısı:434 Kategori: Afyonkarahisar

Dün Belediye Meclis salonunda ‘Kent müzesi için neler yapabiliriz’ adı altında bir toplantı yapıldı.

Bu toplantının amacı ‘fikir’ edinmekti aslında.

Belediye Başkan yardımcısı Ayfer Hanımın ve Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Beyin söylemlerinden bunlar anlaşılıyordu. Mikrofonu eline alan birçok kişi fikir beyan etmek yerine ‘çok güzel bir proje, daha da zenginleştirilmeli, bu günleri görmek çok güzel, herkes elini taşın altına sokmalı’ gibi ifadeler kullandı.

Aslında işte tamda bu ifadelerin nasıl yapılacağı hakkında düzenlenmişti bu toplantı.

Maalesef yaşımız ve de vaktimiz uygun değildi sanırım bize sıra gelmedi bizde önerimizi bir kağıt sayfasına yazarak sunmak zorunda kaldık.

Ancak birde bize ait olan bu naçize köşemizden de bunu paylaşmak istedim.

Belediye tarafından kurulacak olan kent Müzesi gerçekten güzel bir proje. Kültürel değerlerin yeni nesle aktarımı konusunda olsun, şehre gelen turistlerin gelip ilimiz hakkında bilgi edinebilmesi açısından güzel bir proje.

Bu proje sayesinde ilimizi tanıtan, ilimizle özdeşlemiş, dedelerimizin ninelerimizin kullandığı eski tip eşyaları bu müzede tanıtarak tabiri caizse eskiyi yeniye aktarmak hedefleniyor. Bu tip eşyalar belediye meclisinde net bir şekilde ifade edildi aslında. (Örnek: Haşhaş taşı, kandiller, çiftçilik kullanılan alet ve teçhizatlar, halı ve kilimler, evlerde kullanılan eşyalar) yani aklınıza gelebilecek nostaljik, tarihi ne varsa burada ölümsüzleştirmek isteniyor.

Tabi burada halka bir çağrı yapılması bekleniyor. Bu müzeyi belediye değil halk oluşturacak. Halktan ellerinde bulunan bu tip eşyaları güvenerek buraya sunmaları istenecek. Tabi sunulan bu ürünler kayıt altına alınıp bir envanteri çıkartılacak. Bu dün açık bir şekilde ifade edildi.

Benim buradaki önerim şu olacak.

Bu projenin sadece il merkezi ile sınırlı olmaması gerek. Afyon kırsal bazda zengin bir şehir. Kırsal bölgelerde daha orijinal kalmış, müzeye yakışacak değerler bulunabilir. Tabi burada İlçe ve belde belediyeleri ile görüşülüp bu belediyeleri projeye etmek gerekli diye düşünüyorum. Köy muhtarlarını da bu projeye ortak etmek aklıselim bir davranış olabilir. Her belediye yöresinde bir kampanya başlatabilir bu konuda. Bu sayede daha fazla orijinal ve marka değerler ortaya çıkabilir. Her yöreye has bir ürün yelpazesine de bu sayede ulaşılabilir.  Hatta müzede yöre yöre bunlar sunulabilir. Bu sayede ilçe ve beldeler hem kendini tanıtabilir, hem de ilin tanıtımına katkı sağlamış olur.

İşin prosedür kısmı tamamlandıktan sonra güzel bir sloganla halka gidilmeli. Köy, kasaba, ilçe ve şehir merkezinde tüm vatandaşlara çağrıda bulunmalı. Bu müzenin ilimize neler kazandırılacağı çok iyi bir şekilde anlatılmalı. Olabildiğince yerele inilmeli. Ama burada en önemli olan şey sanırım slogandır. Vatandaşların anlayacağı ve akılda kalıcı bir slogan tespit edilmeli. Bunun için de tabi bir anket yoluna gidilebilir. Sosyal medya üzerinden bir anket başlatılsa çok iyi olur. (Artık insanlar web sitelerinden çok sosyal medya üzerinde gezinti yapıyor)

Benim naçizane görüşlerim bunlar. Bunları açarak genişletmek mümkün.

Faydalı olması dileğiyle, sevgi ve muhabbetle kalın.

Bir Yorum Yazın