Kavala

Gönderi Zamanı: 22 Nisan 2013 16:09 Okunma Sayısı:826 Kategori: Nail Geziyor

kavala (1)Bu şehre gittiğiniz zaman, kendinizi Antalya ya da Muğla sahillerinde gibi hissedebilirsiniz. Osmanlı döneminde Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden birisi Kavala. Güzel bir Türk şehrini andırıyor. Osmanlının izlerinden midir bilinmez, Selanik’te olduğu gibi burada da hiç yabancılık çekmedim. İlk sene şehir içine girmeden tolerans geçmiştik bu şehri. Sadece ‘Anastasyanın Yeri’ adlı mekânda kahvaltı yapmıştık.

Anastasya çok güzel kurabiye yapıyor gittiğinizde mutlaka alın. 5 Euro gibi bir fiyatı var. Çayı da çok lezzetli. Anastasya’nın müşterilerinin genelini Türkler oluşturuyor. İşletmenin camlarında Türkiye’de tur organizasyonu yapan firmaların tabelaları var. İkinci yıl gerçekleştirilen gezide şehir merkezini gezme fırsatım oldu. Uzun uzun sahilde yürüdüm. Sonra sahile karşı rakı balık masasına oturduk hep birlikte. Rumeli türküleri eşliğinde güzel bir zaman geçti. Sonra tekrar kalktık, şehrin sahilinde biraz daha yürüdük.  Kavala şehri üzerinde güneş batımı hoş bin manzara oluşturuyor. Oturdum sahil kenarına. İki bira açtım ve yudumladım. Hava çoktan kararmıştı. Uzandım kavala sahili kenarındaki taş üzerine. Yıldızları seyrettim. Gurbet elde değildim sanki. Hiç yabancılık çekmedim. Çevremdeki araçlarda hep Türk plakasıydı- genellikle Edirne ve İstanbul plakası- Yolda yürürken birçok kişinin Türkçe konuştuğu bir şehir Kavala. Güzel ve de küçük bir şehir, yolunuz düşerse rakı balık yapmayı unutmayın.

Çok değil 2 yıl öncesine kadar Avrupa’nın sadece herhangi bir şehrine gitmeyi hayal ediyordum. Ama Rahman, bana tüm Avrupa’yı bahşetti. Hayalleriniz için dua edin. İnanın bana samimi bir dua geri çevrilmiyor. 

Bir Yorum Yazın