Hayallerinizi yakalayın…

Gönderi Zamanı: 2 Eylül 2012 09:10 Okunma Sayısı:741 Kategori: Benden Genel Gezi

İnsan hayalleriyle bir bütündür derler ya. Çok isabetli bir tespit. Bundan bir yıl önce okuduğum bir kitaptan esinlenerek yurt dışına çıkabilir miyim demeye başlamışım. Arada sırada aklıma gelip hayallerimi süsleyen bu düşünce bir anda önüme sunuldu. Hayallerimin çok daha üstünde gelen bu imkanı değerlendirmesem sanırım hayalime ihanet ederdim. İhanet bize göre değil diyerek liyakati seçtim. Üniversite yıllarımda hayalini ettiğim tüm ülkeler önüme listelenmişti.

Neyse olayı özetliyim size…

Bildiğiniz gibi yaklaşık bir yıldır halk oyunlarıyla ilgileniyorum.(iyi ki de ilgileniyorum)

Önce kasabada oluşturduğumuz halk oyunları ekimiz hayallerin çok üzerine çıktı. Ve şimdide benim hayallerimden bir tanesini gerçekleştirdi. İspanya Aviles kentinde 4 günlük festival için bir davet gelmişti önümüze. Tabi davet durduk yere gelmedi. Bizi halk oyunlarında yetiştiren, değerli hocamız, arkadaşımız Mahmut Gerger bize bu işte de öncülük etti. Bize festivalden bahsedince hemen gitmeliyim dedim ilk gün. Çünkü dolu dolu bir program vardı önümüzde. Adı festivaldi ancak tam bir geziydi. Çünkü gezi içersinde Avrupa’nın en önemli ülkeleri en önemli şehirleri vardı.

Yunanistan – Selanik, Makedonya- Üsküp, Hırvatistan – Zagrep, İtalya- Verona- Venedik, Fransa- Cannes- Monte Carlo- Marsilya, İspanya- Barcelona-Aviles, Sırbistan- Belgrat

Yanlış anlaşılmasın bu ülkeleri transit geçilecek gibi düşünülmesin. Her birisine ayrı ayrı zaman ayrılarak yerince zaman hazırlanan bir programdan bahsediyorum.

Afyonkarahisar belediyesi adına Türkiye’yi temsil etmek için düştük kara yoluyla Avrupa yoluna. Kara yolu diyince aslında ilk etap da bende çok korkmuştum. O kadar ülke o kadar yol kara yoluyla biter mi demiştim. Ancak hayatımın en zevkli yolculuğunu geçirdiğimi ifade etmek isterim. 11 bin kilometreyi gecik bir yol gitsek de ufak tefek sıkıntılar dışında (ayak şişmesi gibi) hiçbir sıkıntı çekmeden yolculuğu tamamladık.

Bu gezinin sadece verdikleri bana bunlar değil elbette. Avrupa insanının yaşam şartlarına artık kitaplardan okuyarak değil, TV ve gazetelerden değil çıplak gözle görme imkanına ulaşmıştım. ‘İnsan gördükleri ve öğrendikleri kadar büyüktür sözü bu cümleyi destekler nitelikte. Gördüklerimiz orada gördüklerimize kadar sadece duyduklarımız olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü duyardık avrupa’da şu var bu yok… bunu yaşayarak deneyim edinmek çok farklı. En basitinden yemekleri. Yemek tatları bizlerinkine hiç benzemeyen bu insanlar pilavda her ne kullanıyorlarsa güzelim pirinç plavını hiç iyi yapamıyorlar 🙂 ha birde sabah akşam şarap içirmeye çalışıyorlar bize 🙂

Gezinin büyük bir bölümünü İspanya’da Avileste geçti. Çünkü ana amacımız festivalde görevimizi yani kültümüzü en iyi şekilde tanıtmaktı. Şaka maka ülkemizi temsil edecektik. Benim içinde bir çok arkadaş içinde bu ilk deneyimdi. Ama heyecan vericiydi. Sanırım bu işe aşık oldum 🙂

Şimdi halk oyunlarına bakış açım değişti. Sanırım gezinin bana kattığı en büyük etken buydu. Bizim küçük bir düşünceyle halk oyunlarına girmemiz önce kendimi oyunumuzu, sonra çevremizdeki arkadaşlıkları geliştirmemize neden olmuştu. Şimdi de kişisel gelişim açısından çok büyük bir kazanç getiren Avrupa gezisini ayağımıza getirerek bize bir katkı daha yapmıştı.

Vel hasıl kelam her şey çok güzeldi. Güzel bir seyahat oldu benim için. Güzel bir deneyimdi.

Bu seyahatimde bir çok yabancı arkadaşımda oldu…

Olga, Sofya, Dimitri, Olya, Alex, Ekatarina, Marinali bunlardan bazıları… Hepsine selam olsun.

Diyeceğim o ki. İnsan hayalleriyle yaşıyor. Hayaller her zaman geçrkleşmesede bence hayal etme yeteneği bu yaşamda en güzel yetenek. Bu yeteneğinizi köreltmeyin. Hayallerinizi hayallerinizde görün sonra uygulamak için küçük ama kalıcı adımlar atın. Sizin hayallerinize karşı attığınız adımın karşılığını hayattan 10 kat daha alırsınız. Tek ince ayrıntı, hayalinize giden yolda ince çizgiyi yakalamak. Aynı zamanda bu ince çizgiyi yakalayanlar varlıklarıyla etrafındakileri mutlu etmiyor mu?

Hayatınız mutlu eden ve olanlardan olsun. Hayatınız sevgi dolu olanlardan olsun. Hayallerinizi sevgiyle besleyenlerden olmanız dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

 

Bir Yorum Yazın