İnlere 6 Yıl Önce Giren Başkan…

Gönderi Zamanı: 5 Ağustos 2016 08:57 Okunma Sayısı:1177 Kategori: Köşe Yazıları

Takvim yapraklarına bakılırsa 2009 yılını işaret ediyor…

Sonbaharın hâkim olduğu güzel bir ekim sabahı Sultandağı’nın Yeşilçiftlik Beldesinde hafif serin bir hava hâkim…

O günün Belediye Başkanı olan CHP’li Zekeriya Ölmez’e bir telefon geliyor…

-Başkanım,  Fetullahçılar bizim kasabada toplanacakmış. Bunlara izin vermeyelim.

Zekeriya Ölmez, bu sözler üzerine “Cemaat maskesi takmış bu kişilerin inlerine gireceğim. Yasa dışı olan bu toplantıya geçit vermeyeceğim. ” diyerek vakit kaybetmeden olayı polise intikal ettirir.

Polisin o günlerin cemaatinin, bugünlerin ise FETÖ’cülerin emrinde olduğunu bilmeden çevirir numarayı…

O daha telefonu kapatmadan çoğunluğu polislerin, savcıların, öğretmenlerin oluşturduğu sözde cemaat toplantısının yapıldığı o eve bir telefon gelir: “O evi hemen boşaltın, polis baskına gelecek!”

Yeşilçiftlik halkından yaklaşık 200 kişiyi de arkasına alan Zekeriya Başkan, toplantının yapıldığı evin kapısına varır. Kapıda yirmiye yakın otomobil vardır…

Polislerde onlara eşlik eder.

Belde halkından bazıları, “Evi taşa tutalım!” diye bağırmaya başlar… Kalabalık giderek bu fikri benimser… Zekeriya Başkan kendisini öfkeli halkın önüne atar. Demokrasi inancıyla şöyle der:

-Hayır, taşlamak yok. Her şey yasal yollarla hallolmalı. Bırakın bu işi polis arkadaşlar halletsin.

Dışarda bu sürtüşmeler yaşanırken, evin içerisindeki sözde cemaat mensupları birer birer pencerelerden sıvışmaya başlar.

Netice itibariyle o günkü toplantının sonunda “mevlit okuyorduk” gibi sıradan bir gerekçe uydurulur, operasyondan somut bir sonuç alınamaz…

Ancak o günden sonra Zekeriya Başkan için FETÖ’cü savcılar hâkimler düğmeye basar… Zekeriya Başkan; “İnlerine gireceğiz” dediği kişilerin, devletin her kurumunda virüs gibi yayıldığını fark edemeden hedef tahtasında bulur kendini…

Olay mahkemeye taşınır. Mahkeme durumu ’kişi hak ve hürriyetinin engellenmesi’ olarak yorumlar ve Zekeriya Başkan’a 13 yıl 4 ay hapis cezası keser. Yapılan itirazlar sonrasında ceza 2 yıl 6 aya çekilir.

Zekeri Başkan’ın itirazları adalet saraylarında devam ederken, 2014 yerel seçimleri kapıya dayanır.

Zekeriya Başkan yeniden partisinden beldesine aday olabilmek için aday adaylığı başvurusunu yapar. Ancak rakipleri onun aday olmaması için mücadele etmeye başlar. Zekeriya Ölmez’in suçu Yargıtay tarafından apar topar onaylanır, ve aday olmasının önüne geçilir.

Zekeriya Başkan mahkemenin kendisine verdiği hükümlülük gereği 15 yıldır sürdürdüğü belediye başkanlığına bu kez aday olamaz.

Adaylığına kesin gözle bakan CHP il yönetimi bu ani karar sonrasında planları değiştirir. Onun yerine eşi Ayşe Ölmez’i aday gösterir. Ancak Ayşe Ölmez eşi gibi sandıktan galip ayrılamaz. Seçim kaybedilir.

Zekeriya Ölmez’in seçimden sonra bir dost sohbetinde ağzından şu cümleler dökülür; “İçimden bir ses bu hapsi yatmayacağımı söylüyor, haklı olduğum anlaşılacak. Ve ben o günleri göreceğim.”

Zekeriya Başkan haklı çıktı.

Hapis yatmadı.

Ancak bir şeyde yanıldı.

Haklı çıktığı şu günleri göremedi…

2014 yılının alacakaranlık bir yaz akşamında takvim yapraklarında 29 Temmuz’un yazdığı bir günde Afyon’dan Uşak’a giderken trafik canavarına yakalandı. 4 gün komada yattı. Hayat mücadelesine daha fazla dayanamayarak 2 Ağustos 2014’de hayata gözlerini yumdu.

Ülke olarak haklının hakkını öldükten sonra vermeyi çok seviyoruz ya…

Hadi buyurun…

Haklının hakkını teslim edelim…

Nail Azbay – 5 Ağustos 2016 – Gazete 3 – Afyonkarahisar

 

 

 

 

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • ozge
    6 Ağustos 2016 15:44

    Mekanı cennet olsun. Çok güzel olaylara imza attı sagliginda. Gurur kaynağı akrabamızdi.Ama bence onun ölümünde başka parmaklar var. Bence basit bi trafik kazası değil hiç inanmiyorum. Kuyruklarına basılan köpeklerin bi parmağı varsa Allah onların cezasını versin.Yoğun bakımdan çıkabilse kimbilir neler söyleyecekti

Bir Yorum Yazın