AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak Söyleşisi (2)

Gönderi Zamanı: 1 Kasım 2013 08:57 Okunma Sayısı:941 Kategori: 2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar

“İkinci bir üniversite için doğru düşünmek gerek”

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ‘2023 yılında nasıl bir Afyon’ adlı söyleşilerinin konuğu olarak, “AKÜ şu an itibariyle kenti baştan aşağı kuşatmış durumda. Çarşıda yürürken gördüğünüz her 6 kişiden biri öğrenci. Bu yüzden ikinci üniversitenin yapılması için doğru karar almak gerekir” dedi

‘2023 yılında nasıl bir Afyon’ adlı söyleşileri kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ile yapılan söyleşinin ikinci bölümünü yayınlıyoruz. Rektör Solak, bu bölümde 2023 yılına kadar üniversite ve kentin tam anlamıyla bütünleşip bütünleşemeyeceğini, ikinci bir üniversitenin kurulup kurulamayacağı konula hakkında konuşuyor.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ile yapılan söyleşinin ikinci bölümünü hep birlikte okuyalım.

-‘Üniversite ve halk bütünleşecek’ ifadesi her zaman söylenir. Tam anlamıyla ilimizde bu durum gerçekleşmedi. 2023 yılında sizce Afyon halkı ile Üniversite tam anlamıyla bütünleşebilir mi?

-Kesinlikle bütünleşeceğine inanıyorum. Bir üniversitenin şehirle bütünleşmesinin tarifi şudur. Üniversite bir taraftan eğitim öğretim faaliyetini yaparken diğer taraftan bu eğitim branşlarına ilişkin elde ettiği bilgi birikimi şehirde ki paydaşlarıyla buluşturduğu an bitmiştir. Gıda sektörünü örnek alalım. Gıda Mühendisliği bölümü bu sektörün isteklerine günlük olarak cevap verebiliyor, birlikte çalışabiliyorlarsa, birlikte proje üretebiliyorlarsa o alanda birlikte olmuşlardır demektir. Yine sağlık alanında ki Tıp Fakültemiz, Eczacılık Fakültemiz özel hastanelerle olsun, kamu hastaneleriyle olsun birlikte çalışıyorlar ise o alanda da birliktelik sağlanmış olur. Diğer meslekler içinde bu böyledir. Biz bunun yol haritasını belirledik. Valiliğimizle, Belediyemizle, Ticaret ve Sanayi Odamızla, Ticaret Borsamızla, Esnaf Sanatkarlar Kooperatif üyeleriyle birlikte çalışıyoruz. Hem proje çalışmalarımız hem seri toplantılarımız üniversitemizin onlarla çalışmaları, yada bizim öğretim elamanlarımızın onların projelerinde yer alması bu birlikteliğin göstergesidir. Bu bir olgunlaşma sürecidir. Eskiden bunlar idealken şimdi tamamlamayı konuşuyoruz. Bundan 10 yıl önce ne zaman bu üniversite şehirle buluşacak diyorduk şimdi ise ne zaman tamamlanacak diyoruz. 2023 yılına kadar kalacağını sanmıyorum daha erken tamamlanacağını düşünüyorum.

-Sizce Afyonkarahisar’a 2023 yılına kadar yeni bir üniversitenin kurulması mümkün müdür? Afyon bu üniversiteyi kaldırabilir mi?

-Üniversite kurmanın şartları bellidir. Üniversite kurmak için önce bir ihtiyacın olması gerekir. Şu an itibariyle Afyonkarahisar‘ın il merkez nüfusu 200 binlerde, toplam il nüfusu ise 700 binlerde. Afyon Kocatepe Üniversitesi her anlamıyla şehri kuşatmış durumda. Öğrencilerimizin yüzde 75’i şehir merkezinde bulunuyor. Yüzde 25’i ise ilçelerde bulunuyor. Bu yüzde 75’in dökümünü yaptığınızda sokağa çıktığınızda her 6 kişiden 1 kişi öğrencidir. Bu anlamda ikinci ya da üçüncü üniversiteyi bu şehir nasıl karşılar ben bunu okuyucularımıza yada bu durumu düşünenlerin dikkatine sunmak isterim. Yani 6 kişiden bir kişinin öğrenci olduğu bir şehir ikinci bir üniversiteyi kaldırır mı kaldırmaz mı? Bunun için kriterlere bakmak lazım. Yani üniversitenin tabelasını asmak üniversite açmak anlamına gelmez. Hem aynı ortamları hazırlamak hem de öğrenci bulmak gerekir. Adaylar artık kalite istiyor, ortam istiyor, güzel barınma istiyor, güvenli ortam istiyor, kolay ulaşım istiyor, hava yolu istiyor, hızlı tren istiyor biraz da konfor istiyor. Yani bugün için 100 bin öğrencinin bu şehirde olduğunu düşünürsek sokakta her iki kişiden biri öğrenci olur. Bunu herkesin düşünmesi gerek başta mülki amirinde bunu düşünmesi gerekir. Yani üniversitelerin aritmetik sayılarını artırmak yerine sosyal yapıyla birlikte düşünerek artırmak mantıklıdır diye düşünüyorum. Bir akademisyen olarak ben böyle düşünüyorum.

-Şehirle üniversite birlikte büyürse bu mümkün olmaz mı peki?

-Şehir nasıl büyüyor bilmiyorum ama üniversite hızlı büyüyor. 40 bin öğrenciye yaklaştık. Ben geldiğimde 34 binlerdeydik. Bundan sonra çok fazla büyümesi sıkıntı yaratır. Mesela Selçuk Üniversitesinin, Marmara Üniversitesinin, İstanbul üniversitesinin zaman zaman yönetimde sıkıntılar yaşadığını medyadan okuduk. 100 bin kişiyi yönetiyorsunuz nasıl tanıyacaksınız 100 bin kişiyi. Yok değil dünyada böyle üniversiteler var. Ama model olarak farklılar. Şu anda bizim içinde bulunduğumuz model itibariyle ideali 45 bini geçmemektir. Kolay değil hepsi yetişkin insan hepsinin beklentisi var. Hepsinin üniversite yönetiminden olsun şehrin yönetiminden olsun farklı beklentisi var. Bu beklentiler yerine gelirse huzur ve sükûn olur. Gelmezse sıkıntılar meydana gelir.

-AKÜ ’ye en çok hangi ilden yada bölgeden öğrenci geliyor?

-Eskiden bize Türkiye’nin her yerinden belli oranda öğrenci geliyordu. Bayburt’tan, Gümüşhane’den, Karadeniz’in her yerinden, İç Anadolu’dan dökülüyordu. 2013 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesine kayıt yaptıran öğrencilerin demografik yapısına baktığımızda toplam öğrencilerin yüzde 34’ü Ege Bölgesinden, yüzde 21 kadarı İç Anadolu’dan, yüzde 11’i Akdeniz Bölgesinden, yüzde 12’si Karedeniz Bölgesi, yüzde 8’i Doğu Anadolu, yüzde 6’sı da Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelmiş. Şimdi bakıyorsunuz yüzde 34 Ege’den yüzde 21’de İç Anadolu’dan toplam yüzde 55’i tamamen çevremizden gelmiş. Eskiden dengeliydi. Yani Türkiye’nin her ilinden var iken ağırlık Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz’den. Neden bu böyle diyecek olursanız rekabet geldiği için. Önce herkes kendi üniversitesini seçiyor. Burada tabi ekonomik nedenler geçerli, sosyal nedenler ve ulaşım nedenleri geçerlidir. Afyonlu öğrencilere bakalım elimizde veri yok ama onlarda birinci sırada İstanbul ve Ankara’yı tercih ediyor. Mesela ben birinci tercihinde Erzurum’u tercih eden bir Afyonlu duymadım. Bu bir örnekleme diye söylüyorum. Ya da bir Antalyalının birinci sırada burayı tercih ettiğini hiç duymadım. Böyle bir düşünce gelişti. Bu durum Ankara, İzmir ve İstanbul için geçerli değil. Her devletin büyük illeri her zaman tercih ediliyor. Neden sosyal ortam nedeniyle. Bazı imkânların orada daha fazla olması nedeniyle. Büyük illerin dışında en çok tercih edilen illerden bir tanesiyiz.

-Bilindiği üzere yabancı uyruklu öğrenciler konusunda ciddi girişimleriniz var. 2023 yılında yabancı öğrenci sayısı olarak hedefleriniz nelerdir?

-2013 Yabancı Uyruklu Öğrenci alımına da bir iki cümleyle değinmek istiyorum. Azerbaycan’dan 15, Afganistan’dan 3, Bulgaristan’dan 1, Gürcistan’dan 1, Kazakistan’dan 2, Kenya’dan 3, Filistin’den 3, Madagaskar’dan 1, Malezya’dan 1, Pakistan’dan 2, Rusya’dan 3, Sırbistan’dan 3, Suriye’den 3, Türkmenistan’dan 35, Yunanistan’dan 1, Kamerun’dan da 1 olmak üzere 136 yabancı uyruklu öğrenci kaydımızı yapmış bulunmaktayız. Geçen yılda 217 yabancı uyruklu öğrenci sayısı vardı toplam 350 dolayında öğrencimiz şu anda eğitim görüyor. Toplamda en fazla öğrencimiz Türkmenistan’dan 100, Azerbaycan’dan 50, Almanya’dan 7, Afganistan’dan 6, Filistin’den 5, Gürcistan’dan 5, İran’dan 4, Irak 3, Kazakistan 3, Kenya’dan 5, Kırgızistan 1, Madagaskar 1, Moğolistan 3, Norveç 1, Özbekistan 1, Rusya 4, Sırbistan 4, Suriye 4, Suudi Arabistan 1, Tacikistan 1, Ukrayna 2, Yunanistan 1 şeklinde gerçekleşmiştir. Bizim buradaki hedefimiz 3 bindir. Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde 3 bin yabancı uyruklu öğrencimize eğitim vermek istiyoruz. Ortalama toplam öğrencimizin yüzde 7 si yabancı uyruklu olmasını istiyoruz. Bu rakam 3 bin 500’de olabilir. Ama 4 bini geçmez.

-Bu durumu üniversite yönetimi olarak yapmak mümkün mü sizce Afyon halkına da burada görevler düşmüyor mu?

-Burada bizden ziyade şehrinde önemi var. Şehrin onlara yakınlık göstermesi, onlara sıcak yaklaşması, onlara kolaylık sağlaması, konaklamasında barınmasında yemesinde içmesinde Afyon halkının kolaylık göstermesi gerekiyor. Biz nasıl değişik farklı ülkelere gittiğimizde bir beklenti içerisine giriyorsak yabancı uyruklu öğrencilerde burada farklı bekleyişler içerisinde giriyor. Güleryüz istiyor, tatlı dil istiyor, yardım istiyor bunları birlikte yapacağız. Burada medyaya da büyük işler düşüyor. Diyelim ki meskenler kiraya verilecek bu konuda yardım etmemiz gerekir. Az önceki listede gördük Madagaskar dan bile öğrenci var.  Bu kişiye güzel davranmalıyız ki o kişi ülkesine gittiğinde ‘Ben öyle bir yerde okuyorum ki Afyonkarahisar benim okuyacağım ve yaşayacağım bir il. Her şeyi ucuz, ulaşımı hava alanı var. Bana herkes iyi davranıyor ’ desin. Bu kişiler bizim birde kültür elçilerimiz. Şehrimizin üniversitemizin kültür elçileridir bu kişiler.

-Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

-Ben teşekkür ederim, sizlerin çalışmalarında başarılar dilerim.

Söyleyişi: Nail Azbay
Foto: Baki Deveci

 

Bir Yorum Yazın