İGM Başkanı Salih Sel ile yapılan söyleşi

Gönderi Zamanı: 7 Kasım 2013 10:52 Okunma Sayısı:823 Kategori: 2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar

“Yaşanılabilir kentler arasında ilk 20’ye gireriz”

‘2023 yılında nasıl bir Afyon’ söyleşilerinin bu haftaki konuğu İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel oldu. Sel, 2023 yılında ilimizin yaklaşık 1Milyon nüfuslu bir şehir olabileceğimizi söyleyerek, “Yaşanılabilir kentler arasında ilk 10 olmasa da ilk 20’ye gireriz” dedi

Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında yaşadığımız şehrin penceresini biraz daha genişletmek amacıyla sürdürdüğümüz ‘2023 yılında nasıl bir Afyon’ adlı söyleşileri kaldığı yerden devam ediyor. Bu haftaki konuğumuz İl Özel İdaresinin karar organı olan İl Genel Meclisinin Başkanı Salih Sel oldu. Aynı zamanda AFJET Afyonspor’un da başkanı olan Salih Sel’in penceresinden, 2023 Afyon’una bakmak için söyleşiye dikkat kesilelim.

Salih Sel penceresinden baktığımız 2023 yılı Afyon’unu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biliyorsunuz hükümetimizin bu konuda 2023 hedefleri olarak birçok hedefi var. Ekonomik açıdan şu anda dünyada 16. Sırada yer alıyoruz. 2023 yılında ilk ona girmeyi hedefliyoruz.  Bu konuda gerçekten yıllık artışlar oldukça iyi bir noktada. Bu hedefimizi yakalayacağımızı gösteriyor tüm bunlar. Onun dışında Afyon olarak da bizlerin bazı hedefleri var. 4-5 yıldır ilimizi görmeyen arkadaşlarımız buraya geldiklerinde Afyon’un çok geliştiğini, termal tesisler açıdan seracılık açısından ileri gittiğini, biz bu kadarını beklemiyorduk dediklerini duyuyoruz. Bunun dışında zaten hızlı tren gelecek ve ulaşım daha kolaylaşacak. Afyon çevre vilayetlerle daha sık temas haline gelecek. Biliyorsunuz AFJET Afyon Sporu biz kurduk. Bu konuda biz basın toplantısı yaptığımızda arkadaşlar belirttik en geç 2023 yılında Spor Toto süper ligde bir takımımız olacak.

Sayın Başkan, süper lige çıkmak bu kadar basit mi? Bunu nasıl başaracaksınız? Planınız nedir?

Biliyorsunuz biz amatör spor ligdeyiz bundan sonra ki kademe bölgesel amatör ligidir. Ondan sonraki kademe üçüncü lig, ikinci lig ve süper lig olarak şekilleniyor. Eğer üst üste her sene lig atlarsak 2019’da süper ligde oluyoruz. Biz her ihtimale karşı 4 yıllık tolerans koyduk. AFJET’in biliyorsunuz çok iyi yatırımları oldu. AFJET’in gerilide oldukça iyi düzeyde. Biz kulübe AFJET’in gelirinden para aktarmıyoruz. Yapmış olduğu danışman hizmetleri olsun projelerden gelen kaynakları kullanıyoruz. Şu anki proje bedelleri bizim 3 ila 4 yıllık sponsorluğumuzu sağlıyor. Ben sık sık dile getirdim Elazığspor, Sivasspor, Akhisarspor, Karabükspor nasıl Süper Ligde oynuyorlarsa Afyon’da rahatlıkla oynayabilir. Bizim ilimizin eksiği yok bilakis fazlası var. 600 bin metre kareyi kapsayan spor kompleksimiz var. Onun dışında hakikaten hem sanayimiz gelişiyor hem de hayvancılık açısından oldukça büyük gelişme var. Mandacılık destekleniyor. Turizm açısından otellerimizin birçok çalışması var. Bu bakımdan ilimizin bir çok artısı var. Asansör takım yani süper ligde kalıcı olacağımıza inanıyorum. Arkadaşlarımızda bu konuda gayet uyumlu çalışma yürütüyoruz. Şuanda ve takımımıza büyük seyirci ilgisi var. Süper Amatör Ligde bir takımın bu kadar destek görmesi bizi umutlandırıyor. Ben hedefimize en kısa sürede ulaşacağımızı inanıyorum.

2023 yılı Afyon’u en küçük köyünden en büyük yerleşim yerine kadar nasıl şekillenir?

Bizim en önemli konumuz sudur. Su olmazsa olmaz. Şu anda su sorunu olan hiçbir yerimiz yoktur. Hiçbir köyümüzde su problemi yok. Biliyorsunuz 49 tane beldemiz kapatılıyor bu beldelerde su sorunu olanlar veya suyu yetmeyen yerlere kuyu açıyoruz. Kanalizasyon eksiği olan köyümüzde yok. Ama yeni yerleşim yerleri olan noktalar var buralarda ilave kanalizasyon yapıyoruz. Ulaşım konusunda da köylerimizin içi yüzde 75-80 parke ile kaplanmıştır. Biz göreve geldiğimizden bugüne yani 4 yıl üst üste 5 Trilyonluk parke taşı yapılması için yatırım planlanması yaptık. Köylerde çok fazla sorun kalmadı birkaç yıl içersin de o sorunlarda biter. Yollar konusunda bizim Afyon genelinde 4 bin km’lik yol ağımız var. Bunun yaklaşık 3 bin kilometresi asfalt halindedir. İnşallah bu dönem içersin de hepsinin asfalt olacağını düşünüyorum. Asfalt kalitemiz şu anda sathi kaplama asfalt şeklinde. Bunun yavaş yavaş sıcak asfalta da geçeceğini planlıyoruz. İlk etapta grup yolların mesela 14-15 yöne hitap eden yolları sıcak asfalt yapmayı planlıyoruz. Tabi şu anda 2013 yılındayız. Önümüzde 10 yıllık bir süreç var. Tabi bu süreçte yollarımızın en az yarısını sıcak asfalta kavuşacağını inanıyorum. Çünkü bizim bütçemizin yüzde 70’i yatırım bütçesidir.  İki yıldır yaptığımız hesaplara göre daha önceki yıllarda da yüzde 65 civarında yatırıma giden bütçeydi.  Biz biliyorsunuz göreve başladığımız 2009 yılında ki bütçe yaklaşık 20 milyondu. 2013 yılındaki bütçemiz yaklaşık 70 Milyon. Bizim hesaplarımıza göre 3.5 kat artış söz konusu. Kaynaklar verimli kullanıldığı sürece daha güzel hizmetler yapılacaktır. Onun dışında okullar konusunda da oldukça başarılı bir dönem geçirdik. 2013 yılında milli eğitime ayrılmış 13 milyon liralık bir bütçemiz vardır. Bu sadece özel idare bütçesinden ayrılan ödenektir. Bunun dışında Köylere Hizmet Götürme Birliği vasıtasıyla köylerdeki çöpleri toplamaya başlıyoruz. Yani çok kısa süresi içerisinde köylerimizde ve beldelerden köylere dönüşen yerleşim yerlerimizde ildekilere yakın hayat standardı olacağını inanıyorum.

2023 yılında Afyonkarahisar tüm önemli kalemleriyle tam anlamıyla marka kent olabilir mi?

Ben zaten yavaş yavaş bu aşamayı geçiyoruz diye düşünüyorum. Markalaşma açısından önemli adımlar atıldı. Sucuk konusunda Afyon hakikaten önde gelen bir kent haline geldi. İstanbul gittiğimde gördüm ki sucuk siparişi veren herkes Kayseri’yi değil Afyon’u tercih ediyor. Mermer konusunda zaten Türkiye de değil dünyada tanınan bir il haline geldik. Turizm açısından da Frig Vadisiyle olsun eski evlerimizle olsun öne çıkmaya başladık. Frig Vadisi biliyorsunuz Afyon, Eskişehir ve Kütahya’yı kapsıyor. Afyon marka şehir haline zaten geliyor ve o zamana kadar bu markalaşma tamamlanır.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin 2023 yılı Afyon’unda nasıl hayal ediyorsunuz? Üniversite marka olabilir mi?

Şu anda zaten Kocatepe üniversitemizin yaklaşık 40 bine yakın öğrencisi var. Hemen hemen bütün branşlar açıldı. Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Diş Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi açıldı. Yani 25-26 fakülte var bildiğim kadarıyla. Kocatepe Üniversitesi gerçekten marka oldu kaliteli bir öğretim yapıldığı söyleniyor. Ben Afyon’un bu süreçte iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Sizce 2023 yılındaki otel sayımız ne olur?

Biliyorsunuz biz AFJET’in yönetim kurulundayız. Şu an itibariyle il merkezinde 5 tane 5 yıldızlı otelimiz var. Yapımı devam eden otellerimiz var. Bunlarda tamamlandığında 10 otel sayısına ulaşırız. Oruçoğlu hariç herkes AFJET’ten su alıyor. Özdilek olsun, eski Polis Okulu olsun hepsi bizden su alıyor. 2023 yılına kadar otel sayımız 15’e çıkar diye tahmin ediyorum.

Büyükşehir konusuna nasıl bakıyorsunuz? 2023 yılına kadar büyükşehir olabilir miyiz?

Sayın bakanımız bunu çok sık dile getiriyor. Belediye başkanımızın bulunduğu yerlerde başkanımıza ‘büyükşehir belediye başkanımız’ diye hitap ediyor. Ben kısa zamanda büyükşehir olacağımıza inanıyorum. Burası yakın zamanda cazibe merkezi olacak ve ister istemez insanlar ilimize gelecek. Ben bu süreçte Afyonun çok daha ileri düzeylere geleceğine inanıyorum. Büyük şehir olmanın tabiî ki birçok avantajları var. Bakanımız zaten bunun bir an önce olması için epeyce caba saffetti ama maalesef bu konuda gerekli temasları daha önce başlatamadık. Başlatsaydık bizde büyük şehir olabilirdik.  Biliyorsunuz yerel seçimler 2014 yılının Mart ayında yapılacak. Bundan sonraki seçimlere kadar nüfusumuz 750 bini bulur ve biz büyükşehir oluruz diye ümit ediyorum. Büyük şehir olmanın faydalarını kısa sürede görürüz. Biliyorsunuz başbakanımız büyükşehir belediye başkanlığından geliyor oradaki yaptığı icraatları aynı şekilde diğer vilayetlerde yapılması için büyükşehir yasasını çıkardı. Türkiye nüfusunun yüzde 75’i büyükşehirlerde yaşıyor.

2023 yılında il nüfusumuz sizce ne kadar olur?

2023 yılında öyle tahmin ediyorum ki nüfusumuz 1 milyona yaklaşır.

2023 yılında tarım ve hayvancılık yönünden ilimiz hangi seviyede olur?

Şimdi biliyorsunuz bakanımız Afyon’a 71 tane gölet projesi hazırladı. Bunun tarıma çok büyük bir katkısı olacaktır sadece göletlerle değil göletlerden yapılacak sulamalar var. Ayrıca bakanımız Afyon için yer altından yapılan sulamalarla ilgili 100 Milyon lira para ayırdı. Şu ana kadar bize yapılan müracaatlarda yüzde 60’nı kullandık yani 60 Milyonluk bir müracaat oldu. Tabi sulama yapılmasıyla birlikte ürün çeşitliliği artacaktır. Yılda iki üç ürün alınma söz konusu olacak. Afyon’daki orman alanı yüzde 12 den yüzde 24’e çıktı. Yani başka ülkelerde böyle bir oran yok. Tabi biliyorsunuz Karadeniz bölgesi sık sık yağış alan bir yer. Sularımızı hakikaten verimli kullanmalıyız zengin bir ülke değiliz. Birçok yerde de damlama sulamaya geçildi. Bu alanlarda yapılacak olan yatırımların yüzde 60’ını özel idare olarak biz veriyoruz. Örnek verecek olursak 1 Milyon liralık sulama kooperatifinde eğer damlama su varsa 600 bin lirasını biz karşılıyoruz. Geriye kalan 400 bin lirayı da 3 yıl ödemesiz daha sonra ödemeli şeklinde ödeyebiliyorlar. Tarım ve hayvancılık konusunda destekler var. Mandacılığa şu anda destek veriliyor. Afyonda da zaten büyük çiftlik sahibi olan firmalarımız var. Bunlar bu destekten faydalanarak yeni manda getiriyorlar. Yani hayvancılık konusunda da büyük gelişme olacağını inanıyorum ben. Bunda gerçekten bakanımızın çok fazla katkısı var.

Sosyal tesis sıkıntısı her zaman dile getiriliyor. 2023 Afyon’unda yapılan sosyal tesisler ne boyutta olur?

Biliyorsunuz zaten spor turizmiyle ilgili olarak 650 metre karelik tesisler yapılmış vaziyette. Bana göre en büyük sosyal tesislerinde birisi.  Onun dışında Akarçay muhteşem oldu. Kent ormanı güzel bir proje. Yeni bir panorama yapılıyor 26 ağustos tabiat parkını olduğu yere. Bunlar Afyon’un çabuk cazibe olmasına sebep olacaktır. Zaten termal turizm var sosyal içerikli olarak. Güzel bir müzemiz yapılıyor.  Afyonda gerçekten çok değerli eserler var. Atlı Spor Kulübü kuruldu sosyal tesis olarak. Bunlar bile yeterlidir. Bunların dışında Frig Vadimize önem vermemiz gerek. Orayı çok iyi şekilde tanıtarak daha fazla turist çekmeliyiz.

Yaşanılabilir şehirlerarasında istediğimiz yerde değiliz. 2023 yılında sizce yaşanılabilir şehirlerarasında ilk 10 kent arasında kendimize yer bulabilir miyiz?

İlk etapta ilk 10 olmasa da ilk 20’ye gireriz diye tahmin ediyorum.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz Sayın Başkan.

Ben teşekkür eder, iyi yayınlar dilerim.

Bir Yorum Yazın