Hoş geldin On Bir Ayın SULTANI…

Gönderi Zamanı: 3 Ağustos 2011 10:57 Okunma Sayısı:1032 Kategori: Genel

Geldi gönülleri fet eden o güzel ay. Kalplerin sevgiyle, huzurla dolduğu o muhteşem aya erişmiş bulunmaktayız. Minnettarız her birimiz Yüce Yaradana bizleri bu güzel aya ulaştırdığı için.

Kalplerin güzelliklerle, hoş muhabbetlerle dolduğu bu ayda sema kapıları ardına kadar açıldı. Sonsuzluğun sahibi (c.c) bizlere öylesine müthiş bir ay vermiş ki… Hiçbir zaman bulamadığımız güzellikleri bu ayda anlayabiliyoruz. Gözlerdeki perdeler kalkıyor bu ayda.

Açlığı, yokluğu anlıyoruz. Gönlümüzü azgınlıklardan arındırmaya çaba gösteriyoruz. Fakiri, zengini, garibi, fukarası aynı sofrada oturup aynı çorbayı kaşıklıyorlar. Bu ne muhteşem bir düzendir böyle !

Rütbelerin, mesafelerin kalktığını görüyor musunuz?

Vicdanlarımızla baş başa kalarak bir yıllık envanterimizi gözden geçirme fırsatını yakalıyoruz. Az da olsa dünya hayatından uzaklaşarak Sonsuzluğun Sahibine(c.c) yakınlaşıyoruz. Onun bizlerin yanında olduğunu daha çok hissediyoruz bu güzel ayda. O kadar güzel ki bu ay ‘SULTAN’ sıfatıyla adlandırılmış.

Sabahın başlangıcını, okunan ezan sesinden öğreniyoruz. Okunan o güzel ezan sesiyle günahlara bir gün daha ara veriyoruz. Gönüller günahsız huzur buluyor bu günlerde. Sonsuzluğun Sahibi öylesine güzel rızıklar veriyor ki bunları görmemek mümkün değil. Sofralarımızın tadını bugünlerde daha iyi anlıyoruz. Kalplerimiz tarafından alıştığımız, fark edilmeyen birbirinden güzel nimetlerin varlığını en güzel bu ayda anlıyoruz. Verilen her şeyin bir anlamı olduğunu, bizler için hiçbir eksiğin olmadığı bir evrende yaşadığımızın farkına varıyoruz bu ayda.

Akşamüzeri okunacak bir ezan sesini beklerken duyulan heyecan hiçbir ayda yok. Akşamüzeri içilen bir bardak suyun tadını başka bir gün alamayız. Yenen bir hurmanın tadını hissedemeyiz bir başka gün. İçilen bir tabak çorbanın güzelliğini göremeyiz. Sevdiklerimizin güler yüzlerini hiç bu kadar anlamlı bulamayız. Başka bir gün iftarda aldığımız huzuru, sevinci, mutluluğu, güzelliği alamayız. Kılınan bir teravi namazından sonraki hafifliğimizi bir başka gün yaşamayız.

Öylesine güzel bir aydayız ki verilen güzelliklerin envanterini yapacak olsak dönem sonunda elimizde olanları ifade edecek bir rakam bile bulamayız.

Sonsuzluk yolculuğumuz hepimiz için hayırlı olsun. Sonsuzluğun sahibi o kadar yücedir ki bunu görmek için uzaya çıkmaya gerek yok. En küçük bir örnekle akşamüzeri aldığınız küçük bir pidenin kim için, hangi amaçla verildiğini düşünecek olursanız onun ne kadar büyük, ne kadar şefkatli olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Allah, bu güzel ayda güzellikler kazanan kullarından eylesin.

Amin !

Bir Yorum Yazın