Hareket kat fark yarat

Gönderi Zamanı: 28 Mart 2013 10:40 Okunma Sayısı:726 Kategori: Güncel

Dünyanın her an, sürekli dönmesini hiç düşündünüz mü? Evet, üzerinde durduğumuz bu dünya, her an her saniye bir hareket yapıyor. Peki ya biz; Bu dünyada ki canlı gurupları arasında en özel yaratılan bizler… İnsanlar…

Ne yapıyoruz 24 saatte? Neleri değiştiriyoruz kendi yaşantımızda. Neleri keşfediyoruz? Donelerimize her gün bir kelime dahi ekleyebiliyor muyuz? Düne göre ne fark  katıyoruz hayatımıza.

Değişen dünyada değişmek istemeyen insan değişim etkisiyle siliniyor. Değişmek istemeyen şirket yönetimleri yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarında bile yer almadan silinip gidiyor. Taklitçi zihniyeti artık bir kenara bırakma vakti geldi. Değişim için neyi bekliyoruz. Marka değerlerimizi neden daha güçlü hale getiremiyoruz?

Bakınız 1960 yılında Kore’nin milli geliri Türkiye’deki milli gelirim yarısından bile daha azdı. Ancak bugün için Kore’de kurulan Samsung şirketinin geliri Türkiye gelirinden bile fazla hale geldi. Samsung bu yapılanmayı nasıl tamamladı peki? Yenilikçi, fark yaratan fikirler üreten şirket küçücük bir işletmeyken bugün için dünya pazarını elinde bulunduran bir şirket haline geldi.

Değerli dostlar; geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar Esnaf Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak ilimizde açılan işletmelerin yüzde 85’inin 5 yıl içersinde kapandığını kalan yüzde 15’lik dilimin ise 10 yıl içersinde kapandığını ifade etti ve ekledi; ‘ilimizde 50 yıllık ila yüz yıllık işletme sayısı çok az’

Sayın Konak, çok çarpıcı bir tespite değindi aslında. Bugün için yenilik katmayan fark yaratmayan marjinal bir fikir ortaya sunmayan işletmeler uzun vadede kendi kendini yok ediyor. İlk cümlelerimde ifade ettiğim gibi farkınızı ortaya koymak zorundasınız. Sürekli hareket eden bir dünyada sizlerde hareket etmek zorundasınız.

Hareketsiz bir toplumda da sıkıntılar başlıyor. Spor yapmayan bir neslin yetişmesi demek sağlıksız bir toplumun yetişmesi anlamına geliyor. Her anlamda bir hareket şart. İşinizde hareket, Hayatınız da hareket, ailenizde hareket diyoruz. ‘Hareket kat fark yarat’ sloganı sanırım tam buraya çok yakışacak.

Heyecan duyan bir nesil için hareket etmemiz gerek. Durduğumuz yerden kımıldamamız gerek. Toplumun her alanında bir kalkınma istiyorsak buna ihtiyacımız var.

Son kelamı ünlü İngiliz iş adamı Richard Branson’a bırakıyorum. Buyruk dikkat kesilelim.

“Fark oluştur, yenilikçi ol, çalışanlarını destekle, müşterini dinle ve eğlenceli ol.” diyen Richard Branson’u belki birçoğunuz duymuştur ya da kulak aşinalığınız vardır. Lider bir girişimciliği çok iyi tanımlayan, marjinal bir adam o. Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketlerinden bir tanesi olan British Airways’ın sahibi. 350’den fazla markalı şirketi ve 70 bin civarında çalışanı var. 2007 yılında dünyayı şekillendiren 100 kişi arasında gösterildi. Richard Branson başarısındaki püf noktaları sıralıyor aslında. Eğer ilgi duyarsanız Richard Branson’un hayat hikâyesini bir okuyun. 16 yaşında okulu bırakarak, ‘okulda başarılı olamıyorum bende okul dışında çıkardığım dergiyle başarılı olurum’ diyerek maceraya atılan Richard’ı bir okuyun. İnternette çeşitli materyaller var onun hakkında.  

Sağlıcakla kalın bir sonraki satır aralarında görüşmek umuduyla.  

Bir Yorum Yazın