Geleceğin aşçılarından geleceğe yatırım

Gönderi Zamanı: 16 Ocak 2014 16:25 Okunma Sayısı:561 Kategori: Afyonkarahisar

Mizanpaj 1Afyon Kocatepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Programında sosyal sorumluluk anlamında herkese örnek olacak bir etkinlik gerçekleşti.

Laf kalabalığı yapmadan sizlere etkinliği ve etkinlikte gördüğüm birkaç konuyu aktarmak istiyorum.

**

AKÜ Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Programı dün mutfağını, Karahisar İşitme Engelliler İlköğretim Okulundan 15 işitme engelli için açtı. Amaç, Açılık Programında eğitim alan öğrencilerde, sosyal sorumluluk anlamında farkındalık oluşturmak. Tek amaç bu değil tabi ki. Engelli öğrencilere de değerli olduklarını hissettirmek amaçlanmış.

Aşçılık Programında eğitim gören ‘geleceğin aşçıları’ gelecek anlamında çok güzel bir işe imza attılar. Gerçek bir ağabey, gerçek bir abla gibi engelli öğrencilerin elinden tutarak birlikte tatlı, kurabiye, makarna yaptılar. Ve yaptıklarını en sonunda afiyetle yediler. –Sağ olsunlar, bize de ikram ettiler-

Belki bu saydıklarım birçoğunuz için sıradan olabilir. Ancak engellilerimiz için böyle değil. Bunu görmek için onların hamurla uğraşırken ki hallerini görmeliydiniz. Gözlerinin nasıl pırıl pırıl olduğuna şahit olmalısınız.

Belki onlar ilk defa böylesine büyük bir mutfağa girdi. İlk defa bir kurabiye yaptı. Belki de ilk defa kendi emeği olan bir yiyeceği tatma fırsatına eriştiler.

**

Amaç yiyecek içecek yapma durumu değil. Amaç toplum içersin de unuttuğumuz engellilerimize değer vermek. Onları sevmek. Değerli olduklarını hissettirmek. Hayatın renklerini hep birlikte paylaşmak çok önemli olsa gerek.

O minikler belki duyamıyor, belki konuşamıyor ama gözleriyle sevgilerini çok iyi aktarıyor.

Günümüzde birçok insanda göremediğimiz samimi bakışları onlara baktığımızda görebiliyoruz. Yeri gelmişken söyleyelim. İşitme Engelliler okulunda görev yapan öğretmenlerimiz büyük bir görev üstlenmiş. Onlara selamların en güzelini gönderiyorum.

**

Güzel bir gündü.

Renkli hamurla yapılan kurabiyeler onların içlerindeki masumiyeti anlatıyordu adeta.

Herkese örnek olması dileğiyle…

**

AKÜ Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Programı Öğrencilerine,

Öğretim Görevlisi Tansu Çelik’e,

Öğretim Görevlisi Erkan Çelik’e

Karahisar İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Haluk Kapan’a,

Karahisar İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Matematik Öğretmeni Arife Nur Tekmen’e,

Gönülden teşekkürler.

**

Etkinlik sonrasında Aşçılık Programı öğrencilerinden Siğnem’in güzel bir Türk Kahvesini içmek nasip oldu.

Tekrar ellerine sağlık Siğnem.

Bir Yorum Yazın