Elibol’un Gönlüde Bol

Gönderi Zamanı: 5 Haziran 2012 09:08 Okunma Sayısı:796 Kategori: A.K.Ü Benden Ders Notlarım Projelerim

Üniversitenin son döneminde en verimli öğrencilik dönemimizi yaşıyoruz diyebilirim. Neden mi?

Biraz öncesinden başlamak istiyorum.

Bu yıl Yönlendirilmiş Çalışma adı altında bir ders aldık. Bu ders Öğrenci odaklı bir ders. Bu seneki konu olarak “Türk Gençliğinin Gelecek On Yıldaki Vizyonu”

Bizler bu konuları araştırmak için bir çok siyasi, yazar ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileriyle iletişime geçtik. Birçoğundan olumsuz cevap aldık, bazılarından hiç cevap alamadık.

Son olarak CHP özel kaleminden yazdığımız e-postaya bir cevap aldık. Birkaç telefon görüşmesinden sonra söyleyişi teklifimiz kabul edildi ve biz Ankara’ya çağrıldık. Ancak bazı olumsuzluklar sonucunda(Bunlara değinmek istemiyorum bende kalsın) bizler Ankara’dan istediğimiz söyleyişi yi yapamadan dönmek zorunda kaldık.

Çok kızdık… Çok üzüldük… Ama hayırlısı deyip yolumuza devam ettik.

Ankara bize ağır bir darbe yapmış olacak ki bir süre bu söyleyişiyi yapma isteği, arzusu bir türlü gelmedi. Ancak mecbur olduğumuz bir konu vardı. Oda bu dersi geçebilmek ve bu yıl mezun olabilmek için bu söyleyişiyi gerçekleştirmekti.

Ve başlangıçta sadece bu dersi geçmek için yaptığım bir girişimin sonucu güzellikle süslendi.

Nasıl mı ?

Afyonkarahisar ın en büyük ilçelerinden Sandıklı’nın Belediye Başkanı ve aynı zamanda İş adamı olan İsmail Elibol’la tanışmam bir telefonla başladı. Özel kaleminin –bir saniye- deyip beni başkana aktarması biraz afallamama neden olsa da olayı toparlayıp derdimi anlatmaya başladım.

Üniversite öğrencisi olduğumuzu ve bir sunum için söyleyişi yapmak istiyoruz dediğimde –Tamam çık gel- demesi oldukça ani oldu.

Alel acele toparlanıp Sandıklı yollarına düşüyoruz…

Saatin mesayi saatini geçmiş olmasına rağmen Başkan Elibol, bizleri beklemiş olduğunu özel kaleminin belediyeye girmemizle –Çabuk olun başkan sizi bekliyor- demesiyle anlıyoruz. Ve bir anda o adamdan uzanan bir el görüyorum – Merhaba İsmail ben- ses tonuyla birlikte.

Evet karşımızdaki bir ilçe belediye başkanı. Ama diğerlerinden farkı ilk başta yaşı gibi gözükse de (37 yaşında) ilerleyen dakikalarda sohbetinin farkı da bu farklılıklar listesine işleyecekti.  Keyifli bir sohbetin gidişatı öylesine güzeldi ki sanki yıllardır görüştüğümüz bir adamla sohbet ediyorduk.

Sohbetten sonra sunum için biraz durumdan bahsediyoruz. Sunumu burada yapmak yerine kendisini Üniversiteye davet ediyoruz. Hiç düşünmeden Evet cevabını alıyoruz. Sunum yapmadan 1 saat gibi bir sürede oldukça keyifli bir sohbetten sonra Sandıklı’dan geri dönüyoruz.

Hocamızla görüşüp okula geleceğini söylediğimizde gelsin cevabı alıyoruz(burayı açacak olursak bana bir yazı daha çıkar en iyisi girmeyelim)

Başkan Elibol’un okula geldiği günde biraz maceralı geçiyor.

Başkan Elibol Üniversiteye giriş yapıyor… Amfi de sadece birkaç kişi var… -Soğuk terler dökülüyor-

Elibol’ u Yüksek okul Müdürünün yanına götüren idare, Başkana bir kahve söylemesi bizim için güzel bir şanstı.

Bu zaman diliminde kantinde gördüğümüz her masaya konuk  olarak bu sorunu da çözüyoruz. 🙂

Ve Amfiye Elibol adım attığında yüzündeki sinirler heyecanlandığını gösterir gibiydi. Onu bu derece heyecanlandıran durum neydi? Yıllarca konuşma yapıyordu. Alışıktı.

Ve kürsüye geldiğinde bu izlenimimi Elibol’un söylemi doğrular nitelikteydi. –Hayatımda ikinci defa çok heyecanlandım kusura bakmayın. Birisi belediye başkanlığına aday olduğumu açıklarken. İkincisi de şimdi sizlerin huzurunda heyecanlandım.-

Diyerek başlıyor konuşmaya. Heyecan renk getiriyor aslında. Konuşma güzelleştikçe güzelleşiyor. İnsanların duymak istedikleri doğrular bir bir dökülüyor Elibol’un ağzından. Açıldı artık. Bir saat boyunca yaklaşık yüz(100) öğrenci gözlerini ve kulaklarını ayırmadan bir söyleyişi gerçekleşti.

Söyleyişi sonrası öğrenci arkadaşlar ve Akademisyen hocalarımızla görüşmemiz sonrasında ilk tepkilerin çok olumlu olduğunu gördüğümüz de bizi de bir sevinç sardı.

Elibol’ la sunum sonrasında konuşmamızda -Arkadaşlarını topla gel. Sandıklıda güzel bir eğlence ayarlayacağım sizin için.- demesi beni ve arkadaşlarımı oldukça memnun ediyor.

Gerçekten de samimiydi. Sunumun akşamı mübarek Regaip Kandiliydi. Ve akşamüzeri Başkan Elibol tarafından aranarak kandilim kutlandı. Çok hoşuma gitmişti. Başkan Elibol benim kandilimi kutlamıştı. Sanki yıllardır tanışıyor gibiydik. Çok samimiydi.

Ve bir hafta sonra bizim için bir gece tertiplediğini bildirince bu samimiyet bizi bir kez daha şaşkınlık içinde etkilemişti.

Ve o eğlence… hayatımdaki en güzel dakikalardan bir tanesi. Bu gece bizim bir telefon görüşmemizle başlamıştı. Bizler vesile olmuştuk. Güzel bir duyguydu ben ve grup arkadaşlarım için. Elibol’la aynı masada oturup saatlerce sohbet ettik. Çok sıcak kanlı olduğunu gözlerinfen bir kez daha anladım. Sandıklı çok şanslı.

Gece muhteşemdi. Ben ve arkadaşlarım için Sandıklının ünlü bir Termal otelinde bir akşam geçirdik. Müzikler, yemekler her şey bizim içindi. Elibol bir an olsun yanımızdan ayrılmadı. Bizimle birlikte alkış tuttu. Bizimle birlikte oyun havaları oynadı.

Çok güzel bir akşamdı. Herşey için tekrar teşekkürler Başkanım…

**************************************************************

Kısıca birkaç tespitimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bizler bu çalışma sayesinde güzel bir dost, güzel bir arkadaş, bir ağabey kazandığımıza inanıyoruz.

Bakınız;

Ankara da CHP lideriyle görüşseydik evet güzel bir havamız olacaktı okulda.. Facebook sayfalarmızda bir kaç resim olacaktı Kılıçdaroğluyla..  Ancak bir şeyi atlıyoruz… Biz bu güzel insanı tanımayacaktık.

CHP lideriyle bizler ne derece samimi olacaktık? Tartışılır.

Samimiyetimiz sadece bir fotoğraf karesinde kalacaktı.

Şimdi anladım Üniversitelerin öğrencilere kattığı bilgi birikimin sadece sıralardan geçmediğini.

Sizi bazı çalışmalar sayesinde hayatta dostlar edinmenizi sağlıyor. Sizler bu hayattan gidesiye kadar bu kazanımlarınız size hep bir artı katıyor.

Kendinizin bir şeyler yapabiliyor olduğunu görmek insanı gelecek için bu hayata mükemmel şekilde motife ediyor.

Üniversitelerin kıymetini bilin.

TEŞEKKÜR…

Teşekkürler İsmail Başkanım.

Teşekkürler Ayhan hocam.(Ayhan Taşman)

Teşekkürler Afyon Meslek Yüksekokulu.

 

 

Bir Yorum Yazın