AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak Söyleşisi (1)

Gönderi Zamanı: 31 Ekim 2013 09:52 Okunma Sayısı:707 Kategori: 2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar

‘2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar’ adlı söyleşilerinin bu haftaki konuğu olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, 2023 yılı hedeflerinde dünya üniversiteleri arasında ilk 500’e girmek olduğunu söyledi

Nail Azbay’ın hazırlayıp sunduğu ‘Cumhuriyetin 100. Yılında nasıl bir Afyonkarahisar’ adlı söyleşilerinin bu haftaki konuğu; kentimizin lokomotifi, ‘Bacasız fabrika’ şeklinde nitelendirilen, 38 bin nüfusuyla adeta küçük bir il haline gelen Afyon Kocatepe Üniversitesinin(AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak oldu. 2023 yılında Üniversite ile kentin işbirliği ne olacak? 2023 yılında Dünya üniversiteleri arasında AKÜ’yü nerede hayal ediyor? AKÜ’ nün o gün için kaç öğrencisi olacak? Afyon’un marka değerleri olan mermer, jeotermal kaynak ve gıda ürünleri açısından AKÜ hangi görevleri üstlenecek?  2023 yılına kadar kentimize ikinci bir üniversitenin kurulması fikrine nasıl bakıyor?

Bu ve bunun gibi pek çok konunun konuşulduğu söyleşiye dikkat kesilelim;

-2023 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesini nerede ve de nasıl hayal ediyorsunuz?

-Afyon Kocatepe Üniversitemiz artık bölge üniversitesi. Neden böyle diyorum bunu söyleyeyim. Sağlık ve eğitim alanında iki temel ögeyi başardı. Bunların birinde sağlık eğitimi ve hizmetine yönelik yeni açtığımız Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile sağlık alanında eğitimi ve hizmeti en üst seviyeye çıkardık. İkincisinde ise çok sayıda yabancı uyruklu çok sayıda öğrenci alımını gerçekleştirdi. Geçen yıl 217 bu senede resmi kayıt 150 civarında gözüküyor. Toplamda 360’a yakın öğrencimiz üniversitemizin değişik birimlerinde eğitim görüyor. Buda şunu gösteriyor üniversitemiz hem yerli hem de yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’ye gelerek Afyon ilinde bulunan uluslararası eğitim düzeyine gelmiş Kocatepe Üniversitesinde eğitimi sürdürüyor. Bu iki konu önemlidir. 2023 yılında biz şu durumları ön görüyoruz. Öncelikle yapılanmadan bahsetmek istiyorum. Şu anda 14 fakültemiz var bu sayıya İletişim Bilimleri Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesini de ekleyerek 16’ya çıkarmayı planlıyoruz. Yine bu süreçte 2013’den 2023’e kadar tüm fakültelerin belli bir eğitim düzeyine getirildiği, eğitim programlarının oturduğu, çekirdek eğitim programlarının artık sistemde kullanıldığı, diploma ekinin geçerli olduğu, kredi transfer sisteminin geçerli olduğu, hem ulusal hem de uluslararası arenada diplomasının ötesinde özellikle belli branşlardan mezun olan öğrencilerimizin kabul gördüğü bir üniversite planlıyoruz. Bunun içinde de giderek yapılanmamızı, makine ve ekipman zenginliğinin, öğretim elaman zenginliğinin, yeterince kadroyu kullanmamızı ve ardında da Üniversite-Sivil Toplum, Üniversite-Kent, Üniversite-Şehir ilişkisinin maksimum seviyeye geldiği bir dönemi kast ediyoruz.

SÜREKLİ OLARAK PATENT ÜRETEN BİR ÜNİVERSİTE OLACAĞIZ

-Üniversitenin 2023 yılında günlük, haftalık, aylık yâda belirli dönemlerde patent üreten, ürün üreten, özel üretimi sağlayabilen, bir üniversite planlıyoruz. 2023’te 4 alanda Sağlık Turizminde, Mermer ve Doğallaş alanında, Gıda ve Gıda ürünleri alanında en üst seviyeye çıkılan bir dönem planlıyoruz. Sağlık turizmi alanında ifade etmem gerekirse üniversitemizin motor gücünü üstlenerek hem içinde barındığı sağlık bilimlerini, hem de termal otelleri dikkate alarak bir kompleks oluşturup sağlık alanında doğrudan tedavi imkanını tanımak istiyoruz. Balneo Tedavi, Hidro Tedavi, sudan yararlanma imkanlarının en üst seviyeye çıktığı bir dönem kabul ediyoruz.

MERMER İÇİN AKADEMİK DESTEK SAĞLANMIŞ OLACAK

-Mermer ve Doğaltaş alanında inceleyelim. Mermer Afyon’un markası ve marka ürünüdür. Ticarette, ihracatta, yeni ürün ortaya koymakta, mermerin her türlüsünün kullanıldığı artık mermer konusunun tartışılmadığı, önemli bir cari açığın giderilmesi ihracatta mermerin temel bir taş olarak ortaya konduğu bir yıl olarak görüyoruz. Yılda 200 yada 300 Milyon Dolarlık bir ihracat yapılıyorsa bunu iki katına çıkarmak için çalışacağız. Bunların yanında üniversitedeki mühendislerimizin bunlara da doğrudan katkıda bulunarak mermerden daha yeni ürünler elde edilmesi, mermerin dayanıklılığının artırılması, mermerin güzelleştirilmesi ve estetik hale gelmesi, binalarda, yalıtımda kullanış biçimlerinin dahi belli bir noktaya geldiği bir dönem olarak kabul ediyoruz.

GIDADA VETERİNER HEKİMLER EN ÜST SEVİYEDE HİZMET VERECEK

-İstanbul’un et ihtiyacının yüzde 25’i bildiğiniz gibi Afyon’dan karşılanıyor. Böyle bir imkan böyle bir özellik olduğu için onlarca çiftliğin bulunduğu bir il olmamız nedeniyle üniversite yönetimi olarak gıda sektörünü dinamik bir alan olarak kabul ettik. Onun içinde mevcut kırmızı et ve et ürünleri, beyaz et ve et ürünleri, bunların elde edilmesini sağlayan hayvancılığın gelişimi ve sağlığı açısından veteriner hekimlik hizmetlerinin maksimum seviyeye çıktığı bir yıl olarak görüyoruz. Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımızın gayretleriyle, şehrimizde yeni ürünlerin yetiştirilmesi, geliştirilmesi ve pazarlanması söz konusuz. Badem, ceviz, çayın yanında çay gibi kullanılan kekik, nane gibi ürünlerin Afyon’un belli yerlerinde üretilip, bunların ticari hale getirilerek kaliteli bir ürün olarak pazarlanmasının beklentisi içeresindeyiz.  Bunun için Gıda Araştırma Uygulama laboratuvarını Gıda Mühendisliği bölümü içersin de kurduk. 2 Milyon liraya yakın para harcadık. Cihazlarımızı getirdik. Bu süreçte üzerimize düşenleri yapacağız. 2023’te bunları tamamlamış bir dönem olarak görüyoruz.

JEOTERMAL ENERJİDE MÜHENDİSLİK DESTEĞİ EN ÜST SEVİYEYE ULAŞACAK

-Afyon’umuz jeotermal kaynaklar açısından çok önemli bir il.  Biliyorsunuz Türkiye jeotermal kaynaklar açısından dünyada yedinci sırada Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor.  Suyu çok kaliteli, termal bir su. Bir suyun termal kabul edilmesi litresinde 1 gram mineral beklenirken,  bu Afyon’da 7 gramdır. Yani dünya standardı üzerinde çok üzerinde. Dinlenmek için, kendimizi iyileştirmek için, iyilik halinin devamı için kullanıldığı sudur. Bu su çamur tedavi gibi birçok alanda kullanılıyor. Bunu en çok termal otellerde kullanıyoruz. Üniversite olarak bu enerjiyi her alanda kullanacağız. Diğer bir durum jeotermal enerjiden ısı elde etme. Biliyorsunuz ki Afyon’da 15 bin hane termal ısınıyor. Buna biz hastanemizin bulunduğu Ali Çetinkaya Kampüsünü de ekledik bütün hastanelerimiz şu anda termal ısınıyor. Hastanemizde hasta tedavisi için kullandığımız havuz suları da yine buradan geliyor. Dolayısıyla Türkiye’de ilkleri yaşayan bir üniversiteyiz. O bölgede termal su bizim her şeyimiz. Hem milli servet para burada kalıyor. Hem de kömür gibi doğalgaz gibi dışarıya bağımlı değiliz. Bu sene içinde bulunduğumuz kampüsü de termal ısıtacağız. Bunun için Valiliğimize olsun AFJET’e olsun akademik anlamda destek vererek jeotermal kaynağın, termal su kullanımının artık maksimum seviyeye geldiği, bu kaynaktan yararlanabilmenin maksimuma çıktığı bir yıl olarak görüyoruz. Onun için bütün mühendislik fakültemizin bütün birimlerini zenginleştirdik. Özellikle bu alana destek vermek için harita mühendisliğine, jeoloji mühendisliğini, maden mühendisliğini, malzeme mühendisliğini, makine mühendisliğini,  inşaat mühendisliğini kurduk. Hepsinde eğitim veriyoruz şu an itibariyle. Dolayısıyla şehrin dört önemli konusunda mühendislik desteklerinin de en üst seviyede verildiği bir yıl olarak görüyoruz.  Yani 2023’de artık ürünlerin üretimi, yenilikleri, yeni ürünleri, yâda yeni uygulamaların günlük olarak yapılabildiği hedef bir yıl olarak kabul ediyoruz.

-2023 yılında AKÜ’nün öğrenci olarak olsun akademik personel olarak olsun ve diğer personelleri açısından nüfusu kaç olacak?

-38 bin kapasitede olan öğrenci kapasitemizi, 42 bin ya da 43 binlere taşımak istiyoruz. Öğretim üyesi kapasitemizi bin 600’e, çalışanımızı bin 200’e taşımak istiyoruz. Dolaysıyla netice itibariyle 50 bin nüfuslu bir üniversite hedefledik.

TEKNOPARK KURULUYOR

-2023 yılında Teknoloji Geliştirme Merkezinin en üst düzeye çıktığı bir yıl olarak hedefledik. Şu an itibariyle 7 projemiz var. 10 proje gelmişti. Yine önümüzde ki günlerde kampüs içersin de Teknoparkı kuruyoruz. 2023’yılında Teknoparkın üniversitede kurulduğu, firmalara yer verildiği, firmaların belli alanlarda üretime geçtiği, ihracata başladığı, üniversite öğretim elamanlarıyla firma yetkililerinin birlikte çalışarak optimize edildiği, belli bir düzeye gelindiği bir yıl olarak düşünüyoruz. Dolayısıyla bu alanlarda üniversite olarak üzerimize düşeni yapacağız. Bugün yada bu ay ne üretildi, bugün yada bu ay yeni olan ne var, neler yapılacak, bu ay bir patent var mı? Diye günlük soruların sorulduğu hedef il olarak görmekteyiz.

-2023 yılında AKÜ, Dünya Üniversiteleri arasında kaçıncı sırada olacak? Bununla ilgili hedefiniz nedir?

-Üniversitelerin sıralamaları için belli kriterler dikkate alınıyor. Belli bir anket verileri var. Sıralamada eğitimin kalitesi, sivil toplum örgütleriyle olan ilişkiler, girişimcilikle ilişki, akredite olmuş kurum sayısı üzerinden denetlemeler yapılıyor. Dünya’da 15 bin 100 dolayında üniversite var. Diyelim ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dış işleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu üzerinden bunun yaklaşık 3 bin kadarı bizde akredite. Yani onlardan mezun olup bize geldiğinden denkliği kabul edilen üniversite sayısı 3 bini geçmez. Bizim hedefimiz 2023 yılına kadar ilk 500’e girmektir. Ama şöyle bir durum var kriterler arasında üniversite ve şehirde birlikte değerlendiriliyor. Şimdi diyelim ki belli kriterlerde bulunan öğrenciler büyük illeri seçiyor. Onun için bizim belli eksiklerimizi gidermemiz, belli çalışmaları yapmamız gerekiyor. Hedefimiz mutlaka ilk 500 içerisine girmektir. İlk 500 içerisinde bir çok kriter var. Örnek olarak 1 Milyon yada 2 Milyon nüfusun altında bulunan bir şehir üniversitesinin ilk 500’e girdiğini ben duymadım. Şu an için ilk 500 içerisinde bulunan üniversiteler 100 yıllık 200 yıllık üniversiteler. Bir olgunlaşma sürecinin oluşması gerekir. 2023’de ilk 500’e girmek zor olacak. Ancak biz bu gayretimizi ve çalışmamızı göstereceğiz. Girmek için elimizden gelen ne varsa yapacağız.  >>DEVAMI YARIN >>

Bir Yorum Yazın