Dinar gazete çalışması

Gönderi Zamanı: 2 Temmuz 2014 08:24 Okunma Sayısı:881 Kategori: Afyonkarahisar Projelerim

Mizanpaj 1İlçe gazete çalışmalarımıza başladık. Gazete 3 olarak ilk durağımız Dinar ilçemiz oldu. Özel röportajlar, güncel haberler ve Dinar’a özel bulmacanın bulunduğu toplam 12 sayfalık bir gazete çalışmamız oldu.Bu çalışmada haber sorumluluğu görevinde bulundum. İlçe çalışmalarımız şu an itibariyle devam ediyor. Yeni durağımız Bolvadin. Bolvadin’de ki çalışmalarımız şu anda devam ediyor. Yakın zamanda oradaki gazete çalışmamızı da sonlandıracağız.

İlçe hakkında bende izlenimlerimi kaleme aldım. Dinar’ı merak edenler bir göz atabilir.

 

Dinar izlenimleri

Dışarıdan gelen bir misafir olarak Dinar’da birkaç gün içerisinde yaşadıklarımı not düşmesem olmazdı.

Hadi gelin benim penceremden Dinar’a bir göz atalım.

Ek gazete çıkarmak için Dinar’a gideceğiz dediklerinde çok sevinmiştim.

Çünkü daha önce birkaç kez içinden geçtiğim, sokaklarına girip dolaşamadığım Dinar’ı, daha yakından tanıyacaktım.

İnsanlarıyla oturup sohbet edecektim. Onların sofralarına konuk olacaktım. Onlarla birlikte çay içecektim.

Yeni insanlarla tanışma, görmediğim yerleri görme tutkusu, sanırım bende hiç sönmeyecek.

**

Dinar ilçesine doğru yola çıkıyoruz.

Tepelerde rüzgârgüllerini gördüyseniz, biliniz ki Dinar’a çok yaklaştınız.

1995 depremine kadar Dinar’ın il olmak için mücadele verdiğini hep duyardım.

Depremin izlerini görmek hala mümkün.

İlçeye giriş yaptığımız anlarda pencereden dışarı baktım. Hasar görmüş, kullanılmaz halde olan binalar dikkatimi çekti. Depremin izleri hala silinememiş.

Dinar’a tepeden bakıldığında oldukça geniş bir alana yayılmış binalar görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında ilçeden çok, küçük bir il havası uyandırdı bende.

DİNAR= KÜÇÜK PARİS

Dinar’da ilk durağımız Halk Eğitim Müdürü Yaşar Sağlam oldu. Yaşar hocamla ilk olarak Dinar’ın yıldızının parladığı dönemlere yani 1950’li yıllara doğru yolculuğa çıktık. Yaşar hocamın tabiriyle Dinar o zamanlar ‘Küçük Paris’miş. Elektrik enerjisini kendi üretiyor, işini iyi yapan zanaatkârlar yetiştiriyor, lokantaları bölgeye hitap ediyor, sosyal aktiviteleriyle civar ilçelere fark atan bir Dinar’dan söz ediyoruz. Sadece bunlar mı? Hayır, tabii ki de. Dinar’da o dönemlerde balolar düzenleniyormuş. Yaşar Hocam, “Avrupa’dan farksızmış Dinar’ın baloları” diyor o günler için.

TÜRKİYE’NİN İLK ŞİİR DERGİSİ DİNAR’DAN

Pek çok şair yetiştirmiş Dinar. Öyle ki Türkiye’nin ilk şiir dergisi olan ‘Şairler Yaprağı’ adlı şiir dergisi 1950’li yıllarda Dinar’da çıkartılmaya basılmış. Ben bunu duyduğumda çok şaşırmıştım. Belki bu söylediğimi pek çok Dinarlı da bilmiyor olabilir. Öte yandan o dönemlerde ‘Vatandaş’ adı altında ilçede bir de gazete yayımlanmış. Derginin ve gazetelerin çeşitli nüshalarına Halk Eğitim Müdürlüğüne uğrayarak bir göz atabilirsiniz. Aslında bu kadar kültür sanat faaliyetleri Dinar’da ilk değil. Dinar’ın dünya tarihinde ki önemi de çok büyük. Dünyanın ilk Müzik Yarışmasının yapıldığı yerde Dinar. Bu özelliğini korumak ve sürdürmek amacıyla Dinar Belediyesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi, ilçede MARSYAS Uluslararası Kültür Sanat ve Müzik Festivalini düzenliyor.

DEPREM DİNAR’I VURUYOR

Yaşar Hocam’ın anlattıklarına göre Dinar zamanla geri gitmeye başlıyor. Gelişmelere uyum sağlayamıyor. Zanaatkârların yerine yenisi yetişmiyor. Bütün bunların üzerine 1995 yılında meydana gelen depremde, ilçeye bir darbe gibi iniyor.

DSC_7720DİNARIN SON KAVAL USTASI: MUSTAFA AKÇAYDSC_7729

Dinarda başka ne haber yapabiliriz dediğimde, Yaşar Hocam kolumdan tutuyor ve beni bir semt pazarına getiriyor. Burada 83 yaşındaki Mustafa Akçay amcamızla tanıştıktan sonra kendisinin yaşanmış hikayelerin arkasından yakılan ağıtları ezbere bildiğini ve bu ağıtlarla birlikte kaval çaldığını öğrendim. Tabi pazarda ne işiniz var diyebilirsiniz. Mustafa Amca ilerleyen yaşına rağmen pazarcılık yapıyor, geçimini öyle sağlıyor. Mustafa amca tam anlamıyla deli dolu bir insan. ‘Kaval çalar mısın?’ teklifimizi kırmayan Mustafa Amca, bizi evine buyur etti. Evinde hem söyledi hem çaldı. Kendi kendine öğrenmiş kaval çalmasını. ‘Askerden sonra bir kaptım kavalı bir daha bırakamadım’ diyor. Mustafa amcanın canlı konserinden sonra ayrılmak için dışarı çıkıyoruz. ‘Allah sizden razı olsun buraya kadar geldiniz beni çok memnun ettiniz’ diyerek arkamızdan dua ediyor ve ekliyor, ‘Ramazan’da umreye gidiyorum geldiğimde yine görüşelim’ Dinar’a yolunuz düşerse muhakkak Mustafa Amcayla kısa da olsa bir sohbet edin derim.

DSC_7753DİNAR TAM BİR ŞAİR YUVASI

1950’li yıllarda şairler var dedik, hatta Türkiye’nin ilk şiir dergisi Dinar’da çıkmış dedik. Peki ya bugün şair ruhlu insanlar yok mu? Olmaz mı hiç… İlçede adeta şair bolluğu var. Şair ruhlu insanlarla konuşmayı çok severim. Yaşar hocam bu noktada da beni birbirinden değerli insanlarla tanıştırdı. Refik Kaplan ve Rıfat Yiğit ağabeylerimle burada hasbıhal edip, şiirlerini dinledim. Yüreklerine sağlık. Yalnız Yaşar Hocama sürekli teşekkür ediyor bu şairler. ‘Bizi Yaşar Sağlam hocamız keşfetti’ demeden geçemiyorlar.

MİLLİYETÇİ RUH BURADA YAŞIYOR

İlçeye gittiğimizde Diyarbakır’da ki bayrak indirme olayına tepki göstermek amacıyla bir etkinlik düzenleneceğini öğrendik. Sıradan bir protesto olur diye içimden geçiriyordum ki… Cumhuriyet Meydanında büyük bir kalabalıkla karşılaştım. Tahminimce 3 bin kişi vardı. Kadını, erkeği, çocuğu genci herkes bir olmuş, bayrağını kapan sokağa gelmiş. Başı açığı, başı kapalısı, eteklisi şalvarlısı bayrak altında kenetlenmiş. Bazı anneler bebek arabalarıyla etkinliğe katılmış. Uzun zamandır böyle bir eyleme katılmamıştım. Dinar’da iyi bir milliyetçi düşünce var.Yaşar hocam o kadar kalabalık olmasına rağmen etkinliğin zayıf olduğunu düşünüyor.

DİNAR’IN TİCARETTEKİ YÜZÜ: HAKAN UYAN

Birazda Ticaret Odası Başkanı Hakan Uyan’dan bahsetmek istiyorum. Hakan beyin yanına uğrayarak ilçenin ekonomik ve ticari yapısı hakkında bilgiler aldık. Onda da tam bir beyefendi özelliği var. Kibar ve güler yüzüyle tüm sorularımıza samimiyetle cevap verdi. Kendisine Afyon ile Dinar arasındaki sosyal bağların zayıflığını ve bu sorunun nasıl giderilebileceğini sorduğumuzda, “Afyon’un sorunları içerisinde Dinar’ın sorunlarına eklersek bu sorun çözülür” cevabını aldık. Yetkililere duyurulur.

LEZİZ PİDEYE UĞRAYIN

O kadar gezmeden sonra haliyle acıktık. Belediyenin tam karşısında bulunan Leziz Pide salonuna uğradık. Kendimize güzel bir pide söyledik. Tam kıvamındaydı. Yolunuz düşerse uğrayın. Ama sadece pidesini yemeyin, işletme sahibiyle de sohbet edin. Koyu bir sohbet içinde bulacaksınız kendinizi. Dobra dobra bir adam. Dolu dolu cümleler kuruyor. Tavsiye ederim.

TEŞEKKÜR…

Halk Eğitim Müdürü Yaşar Sağlam Hocam’a da ayrı bir teşekkür etmek istiyorum. O kadar vakit bizimle yan yana dolaştı, bize elinden geldiğince yardımcı oldu. Allah ondan razı olsun.

SON SÖZ…

Fazla uzatmak istemiyorum. Ama şunları da eklemeden geçemeyeceğim. Dinar insanının gerçekten sıcak ve samimi bir yanı var. Onlarla konuşurken soğuk insan yüzlerinden biraz olsun uzaklaşmanın tadını çıkarabilirsiniz. Şunu da söylemekte fayda var. Takdir edersiniz ki bu Dinar’a çıkardığımız ilk gazete. Aslında Gazete 3’e ek olarak çıkardığımız ilk gazete demek daha doğru olacak. Olabildiğince yerel haberler toparlamaya çalıştık. Tamamen Dinar’a has bir gazete olmasını istedik. Yinede bir hatamız, bir kusurumuz, bir eksiğimiz olduysa şimdiden özür dileriz. Bundan sonraki sayılarda gazetede ‘şu konuya da değinseniz güzel olur, şurası da tanıtılsa iyi olur, şu sıkıntıda dile getirilip haberleştirilse çok iyi olur’ dediğiniz konuları şahsıma e-posta yoluyla ulaştırırsanız memnun olurum. Bu gazete Dinar’a hitap edecekse ve bizler bunu zengin içerikle oluşturacaksak bu konuda Dinar halkının yardımına ihtiyacımız olacak.

 

Bu satırlarda yeniden görüşmek ümidiyle…

Hoşça ve Muhabbetle kalın. 

 30.06.2014 Gazete3-Dinar

Bir Yorum Yazın