Bu şehirden güzel bir insan eksiliyor!

Gönderi Zamanı: 18 Ekim 2016 09:40 Okunma Sayısı:2118 Kategori: Köşe Yazıları

Gazetecilik mesleği ile tanıştığım ilk gün elime bir fotoğraf makinesi tutuşturup, isimlerinin Murat ve Baki olduğunu sonradan öğrendiğim kamera çeken iki kişinin peşine takılmam istendi. Bende söyleneni harfiyen yerine getiriyor, benden yaşça büyük olan Baki ve Murat’ın röportaj yaptığı kişileri becerebildiğimce fotoğraflamaya çalışıyordum. Ancak ben çok yavaş ve ağırdım. Benden çok daha büyük olan Baki ağabeyin hızı ve heyecanı bende mevcut değil gibiydi. Ondan çok daha gençtim, bedenim ondan çok daha yeniydi, ancak onun kadar hızlı değildim.  İşte o günlerin üzerinden neredeyse 5 yıl geçti. Ben hala aynıyım. Yavaşım, hantalım, ağırım. Baki ağabey ise, hala hızlı, atak ve işine âşık biri.

İşte o gün birbirimizin hayatına konuk olmuştuk Baki ağabey ile… Birbirimizin hayatına misafir olmuştuk. Misafirliğimiz devam ediyor. O misafirlik boyunca pek çok hikâye biriktirdik. Bazen birbirimizi eleştirdik, bezen birbirimize kızdık ancak misafirliğimizi hiç noktalamadık. O misafirliğe gözümüz gibi bakıp, onu koruduk. Ve şimdi geriye dönüp baktığımda o misafirlikten geriye kalan güzel bir “dostluk” görüyorum. Güzel bir “arkadaşlık” görüyorum.

Artık bu şehrin sokaklarında gülen, tebessüm eden, işini seven, arı gibi çalışan, elinde kamerasıyla anı yakalayan bir adam olmayacak. Artık bu şehirden güzel bir adam eksiliyor. Artık bu şehrin esnafı, dilencisi, memuru, amiri Baki ağabeyin tebessümünden, enerjisinden mahrum kalacak. Artık bu şehir Baki Deveci’yi çok özleyecek…

Baki ağabey, bugün çekip gidiyor…

Hayatta en kıymet verdiği eşi Güssüm ve her anını sosyal medyada takip ettiğimiz kızı Elif’i de alıp, çekip gidiyor. Eşi Güssüm Hanım’ın uzun zamandır beklediği öğretmenlik ataması Hakkari’ye çıktı. Deveci ailesi bu atamayla biraz sevindi, birazda hüzünlendi. Çünkü bu atama haberi beraberinde ayrılığı da getirdi. Deveci ailesi sizlerin bu satırları okuduğunuz vakitlerde Hakkari’ye doğru yol almış olacak. Bu şehirden çok uzaklara doğru yelken açmış olacak.

Az evvel paylaştığım gibi…

Bu şehirden bugün güzel bir insan eksilmiş olacak…

Baki ağabey…

Seni tanımak inan bana benim için müthiş bir vaziyetti. Seninle birlikte biriktirdiğimiz anılara, hikâyelere gözüm gibi bakacağım. Arada onların tozunu alıp, seninle yaşadığımız o anları canlı tutacağım.  Bunu yaparken de arada kulaklarını çınlatacağım. Baki ağabey, birbirimizin hayatına misafir oluşumuzdan doğan dostluğumuz ve arkadaşlığımızın “baki” kalmasını temenni ediyorum. Bunun için sendeki bize iyi bak.

Gideceğin yerde güzel dostluklar, hikâyeler seninle olsun… Yolun açık olsun.

18 Ekim 2016 – Gazete 3

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • BARIŞ
    18 Ekim 2016 09:53

    kalemine sağlık kardeşim baki’yi gerçekten çok özleyeceğiz yolu daima açık olsun

Bir Yorum Yazın