Belgrat

Gönderi Zamanı: 22 Nisan 2013 16:06 Okunma Sayısı:817 Kategori: Nail Geziyor

belgrat (3)Şimdide Sırbistan’ın başkenti Belgrat’tayız. İki defa gitme şansı yakaladığım bir şehir. Hayat burada büyük Avrupa kentlerine göre daha ucuz. Bu yönüyle Zagrep’i anımsatıyor. Şehirde yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığı belirtiliyor.

İnternetten edindiğim tarihi bilgiyi paylaşıyorum; “Sırplar, Slav bir halk. Slavlar Belgrad’a ilk defa 520’li yılların başında gelmişler. Belgrad, stratejik konumu nedeniyle, tarih boyunca sayısız savaşa sahne olmuş ve defalarca yerle bir edilmiş. Orta Çağ boyunca Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğunun hâkimiyetine giren Belgrad, nihayet 1521’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilerek Osmanlı hâkimiyetine girmiş ve sancak unvanını almış”

Anlatmaya devam edelim. Şehre Tuna ve Sava nehirleri estetik katıyor. Belgrat’ta Sırp Milliyetçiliğine şahit olabilirsiniz. Başımdan geçen bir anıyı anlatmak istiyorum. Belgrat sokaklarında gurup halinde gezerken yanımıza anket yaptığı anlaşılan genç bir kız yaklaştı. Anket yapmak istediğini belirtti. Gurup başkanı ‘Biz Türk kafilesiyiz ve dolaşıyoruz’ dedi İngilizce olarak. ‘Türk’ kelimesini duyan kız yüzünü ekşiterek geri dönüp gitti. Çok şaşırmıştım.  Sırp ırkının da hep farklı olduğunu duyardım. Orda bunun ne derece gerçek olduğunu gördüğümü ifade etmem gerek. En kısa Sırp yaklaşık 1.80 boyunda. Kızları desen hakeza böyle. Birde hakkını vermek lazım Sırp kızları gerçekten çok güzel. Şehrin en popüler caddesi Knez Mıhaılova kuşkusuz. Bu Cadde çok kalabalık bir cadde. Tüm kafe ve mağazalara bu cadde üzerinden ulaşabilirsiniz. Sırbistan deyince akla maalesef savaşlar akla geliyor. Aslında Balkanlar denildiğinde akla savaş geliyor. Şehirde 1999 yılında NATO güçlerinin bombaladığı Yugoslav Savunma Bakanlığı binası ibret olsun diye olduğu gibi bırakılmış. Binanın yüzeyine baktığınızda hala kurşun ve bombardıman izlerine rastlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın