Belediye Başkanı Burhanettin Çoban söyleyişisi

Gönderi Zamanı: 23 Ekim 2013 07:48 Okunma Sayısı:845 Kategori: 2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar
"2023 yılına kadar büyükşehir oluruz"

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban

‘2023 yılında nasıl bir Afyonkarahisar’ adlı söyleşilerinin ilk konuğu olan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, büyükşehir olmayı kıl payı kaçıran ilimizin 2019 yerel seçimlerinde büyükşehir olarak gireceğini söyledi.

Cumhuriyetin 100. Yılı için toplumun birçok kesimi bazı hedefler belirliyor. Birçok siyasi parti olsun, sivil toplum örgütleri olsun önlerine belirli hedefler koydular. Olur ya da olmaz ortada bir hedef var ve bunlar rahatlıkla ifade edilebiliyor. Ülkemizin hedefleri var peki ya yaşadığımız ve bundan sonraki hayatımızı sürdüreceğimiz Afyonkarahisar’ın 2023 hedefleri neler? Nasıl bir kent hayal ediliyor? Eğitim, sağlık, kültür ve sosyal alanlarıyla nasıl bir Afyonkarahisar hayal ediliyor?

İlk konuğumuz Afyonkarahisar halkının temsilcisi Belediye Başkanı Burhanettin Çoban…

Başkan Çoban ile gerçekleştirilen söyleyişiye dikkat kesilelim.

-Sayın Başkan 2023 Afyonkarahisar’ında nasıl bir ihracat hedefliyorsunuz?

-Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Bey cumhuriyetimizin 100.yılı için yani 2023 yılı için büyük hedefler ortaya koydu. Bunların en başında dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmek ve 500 Milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamak geliyor. Bu önemli bir gelişmedir. Eğitim, sağlık ve ulaşım alanında yine hedefler var. Ülkemiz engellemeler olsa da, ulusalar arası konjonktürde bir takım sıkıntılar olsa da Allah’ın izniyle hedefine emin adımlarla ilerliyor. Bugün için 2023’ 10 yılımız kaldı. Tabi şehrimiz olan Afyonkarahisar’da da Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu tarafından 2 yıl önce belirli hedefler kondu. Bu hedeflerin bence en önemlisi Afyonkarahisar’ın ihracatının milyar dolarları geçmesidir. Bu çok önemli bir gelişmeydi.

-Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda Afyon ile Ankara’yı birbirine bağlayacak olan hızlı tren hattının temeli atıldı. 2023 yılı Afyonkarahisar’ına bu durum nasıl yansır?

-Yine Afyonkarahisar’ımızın karayolları noktasında kavşak bir noktada bulunması önemli bir husustu. Hızlı tren olarak ta bir kavşak şehir olması önemliydi. Bununla ilgili yine 21 Eylül 2013 günü Ankara-Afyonkarahisar arası hızlı trenin temeli atıldı. Orada öğrendik ki Afyonkarahisar sadece Ankara’ya İzmir’e değil İstanbul’a Antalya’ya Bursa’ya hatta Sivas’a hata ve hatta ilerleyen zamanda Erzincan ve Erzurum’a bağlanacak. Hatta bunun ötesinde 2023 yılına kalmadan Gaziantep’e, Diyarbakır’a bağlanacak. Bunun yanında ‘İpek yolu tren projesiyle’ Çin ve Avrupa ülkelerine ulaşabilecek bir noktaya geldik.

-Sayın Başkan ilimizin en büyük sıkıntılarından bir tanesi de eğitim. 2023 Afyonkarahisar’ında eğitim yönünden nasıl bir Afyonkarahisar hayal ediyorsunuz?

-Tabi bunların yanında bizim için en önemli konuların başında eğitim geliyor. Eğitimin şu anki durumunun kabul edilebilir bir yanının olduğunu düşünmüyorum. 2023 yılına kadar Afyonkarahisar’ın eğitim alanında Türkiye genelinde en azından ilk 20 kentin arasından yer alması gerektiğine inanıyorum.

-2023 Afyonkarahisar’ında sağlık yönünden nasıl bir Afyonkarahisar hayal ediyorsunuz?

-Sağlıkta gerek sağlık bakanlığımız, gerek üniversitemiz, gerekse de özel sağlık kuruluşlarımız çevre illere göre daha üstün, Türkiye ortalamasının çok üzerinde hatta dünyadaki gelişmelerin bile ötesinde bir sağlık hizmeti veriyorlar. Tabi üniversitemizin hastane sayısı, poliklinik sayısı, ameliyat sayısı ve bunun yanında bundan 6 ay önce açtığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, iler ki dönemlerde açacağı Onkoloji Hastanesi, bir çok sağlık tesisleriyle sadece bölgede değil ülke genelinde önemli bir hale geleceğimizi düşünüyorum. 2023 açısından bu hedef çok önemli. Yine Sağlık Bakanlığımız Türkiye’de çok az ilde bulunan dev bir sağlık tesisini kurdu. Şimdi bunun yanına Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesini yapıyor. Bu da devasa bir tesis olacak. Artık vatandaşımız öyle bir hale geldi ki eskiden MR(EMAR) çektirmek büyük bir meseleydi. Bugün için kişi başı milli geliri 30 bin ila 40 bin dolar olan Avrupa ülkelerinde bile vatandaşın MR çektirmesi mümkün değil. Tomografi çektirmesi de aynı şekilde çok fazla derecede sıkıntılı bir durum. Zaman zaman özel hastane kuruluşlarımızın temsilcileriyle görüşüyoruz. Onlar bize diyor ki; ‘Vatandaşımız artık öyle bir hale geldi ki MR için iki saatlik bir zaman veriyoruz kendilerine, bunun için bile daha az olamaz mı?’ diyorlar. Bu durum bile Türkiye’nin sağlıkta nereye geldiğini göstermektedir.

-İlimiz termal kaynaklarıyla öne çıkan bir il. Bir çok otel, bir çok jeotermal seracılık alanında yatırımlar var. Bugünün penceresinden bakarsak termal kaynaklar bakımından 2023 yılı Afyonkarahisar’ını nasıl görüyorsunuz?

-İlimiz malumunuz bir termal bir turizm şehri. Afyon Jeotermal (AFJET) kanalıyla biz 4 binden 12 bine değil sıfırdan 12 bine ısınan konut sayısını çıkardık. Neden sıfırdan 12’bin diyecek olursanız çünkü mevcut 4 bin abonen hattı tamamen ölmüş, tamamen çürümüş bir yıl daha dayanacak gücü yoktu. Biz bu durumu sıfırdan başlatarak değerli Valilerimizin öncülüğünde bunu gerçekleştirdik. İnşallah 2023 yılına kadar sadece konut ısıtmada değil model teknolojik seralarıyla, 40 bin yatak kapasitesi bulunan termal turizm şehri olacağına inanıyorum. Şehrimizde 5 yıldızlı otellerimizin sayısı şu an itibariyle 8 tane. Ancak yapımı devam edenler var. 2023 yılına kadar 5 yıldızlı otel sayısının 20’yi geçmesini hedefliyorum.

-Sizin her yerde ‘Afyon spor alanında önemli bir merkez olacak’ şeklinde ifadeleriniz var. 2023 yılında sizce bu söylem gerçek olacak mı?

-Sağlık turizmi ve termal turizmi şehrimizi canlandırdı. Eksik olan spor turizmi vardı. İnşallah 2014 yılı içeresinde hizmete girecek olan spor kompleksimizle de Afyonkarahisar’ın spor turizminde önemli bir merkez haline geleceğinden adım gibi eminim. 2023 yılına gelmeden bu gerçekleşecek. İnşallah 2014 yılı içerisinde profesyonel takımların futbolda, basketbolda, voleybolda, yüzmede, teniste, atletizm ve benzeri branşlarda ilimize gelip kamp yaptığını hep birlikte göreceğiz. Çünkü bu tür spor kulüpleri için en önemli husus rakımdır. Bizim rakımımız 1000’in üzerinde buda ideal bir ölçü. Nem oranı ise yok denecek kadar az.  Sağlık imkanları var. Tesis olarak da şu an için 12 tane ama hemen 20’ye çıkabilecek bir futbol sahamız var. Kapalı spor salonlarımız var. Açık ve kapalı tenis kortlarımız var. Atletizm alanlarımız var. Bunlarla birlikte Afyonkarahisar’ın spor alanında önemli bir şehir haline geleceğine inanıyorum.

-2023 yılında süper ligde oynayacak bir Afyonkarahisar takımı hayal ediyor musunuz?

-Siz çok önemli bir konuya değindiniz. Biz bu spor kompleksini başka ülkelerden başka şehirlerden takımlar gelip burada kamp yapsınlar diye kurmadık. Aynı zamanda ilimizin takımları da şehrimizi daha üst liglerde temsil etsinler diyerek bu tesislerimizi yaptık. Onlarında bu tesislerden faydalanmasını istiyoruz. Bu yüzden yetkili kişiler olarak ilk kez bir araya gelerek AFJET Afyonspor’u kurduk. İlk kez Afyonkarahisar Belediyespor kulübünü aktif hale getirdik. Şu an hem voleybolda hem basketbolda ciddi bir takım çıkardık. Başka branşlara da elimizden geldiğince destek veriyoruz. Yine 2010 yılında Afyonkarahisar Belediyesi olarak spor kulüplerine malzeme desteği vermiştik. Bu senede inşallah para desteği vereceğiz. Yani spora olan desteğimiz artacak. Akıllı insanlarla, becerikli insanlarla güvenilir kişilerle biz bu işi götürmeye çalışıyoruz. Halkımızın da desteğiyle 2023 yılına kalmadan Afyonkarahisar’ın hem futbolda, hem basketbolda hem de voleybolda daha üst liglerde mücadele edeceğine inanıyorum.

-Birazda sanayileşmeyi konuşalım. 2023 yılında sanayi bakımından nasıl bir Afyonkarahisar hayal ediyorsunuz?

-Tabi, Ticaret ve Sanayi odalarının üzerine düşen bir görev var. Tabi aynı zamanda Belediyemizin üzerine düşen bir görev bu. Afyonkarahisar’ın sanayi bakımından yeterli seviyede olduğunu düşünmüyorum. Tamam, tarım ve hayvancılıkta iyiyiz. Ancak ilk olarak söylediğim gibi milyar dolarlık ihracatlar yapabilmemiz için sanayimizin belli bir aşama kaydetmesi gerekiyor. Organize Sanayi Bölgemiz(OSB) bu yüzden yetersiz. Hem mevcut OSB’miz hem de Zafer havalimanı yakınlarına açılacak olan OSB’nin bir an önce aktif hale gelerek şehrimize katkı sunmasını arzu ediyorum.

-Peki, 2023 Afyonkarahisar’ın Kuzeyinden Güneyine, Batısından Doğusuna sınırları sizce nasıl olur?

-Afyonkarahisar’ın 2019 yerel seçimlerine kadar Büyükşehir olacağına inanıyorum. Büyükşehir olmasıyla birlikte şehrimizin yapısı da değişecek. Elbette tarım alanlarımızı koruyacağız. Elbette hayvancılıkla uğraşanlara gerekli desteği vereceğiz ancak, büyükşehir olmamızdan sonra ilimizde köy kalmayacak. Her taraf mahalle olacak.  Alt yapı ve üst yapı sorunlarını artık büyükşehir belediyesi üstlenecek. Büyük şehir olmakla beraber Afyonkarahisar’ın geliri daha da artacağından alt yapının hızla, çevre düzenlemelerinin çok daha hızla yapılacağına ben inanıyorum. Büyükşehir olmakla birlikte artık Afyonkarahisar’ın 18 ilçesinin olacağını merkezle beraber 18 belediyesinin olacağını, diğer tüm kasaba ve belediyelerin ortadan kalkacağını ve köylerinden mahalle olacağını düşünmekteyim.

-Sosyal şehir anlamında 2023 yılında Afyonkarahisar her alanda sosyal tesislere kavuşur mu?

-Şehirler sadece yaptığı ihracatla, fabrika sayısıyla övünmemesi lazım. Az öncede bahsettiğimiz gibi insanların sağlık imkanları iyi olması lazım. Eğitimde iyi bir noktada olması lazım ve çevre düzenlemesi bakımında da hiçbir sorun olmaması lazım. Örneğin, biz daha Sadıkbey’in kanalizasyonlarını turizm alanında dün itibariyle arıtma sistemimize bağladık. Biz modern bir arıtma sistemi yaptık. Biz artık göğsümüzü gere gere Eber Gölünü kirletmiyoruz diyebiliyoruz.  Şehrimizin tüm köylerinin kasabalarının, ilçelerinin de bu hale gelmesi gerekiyor. Bence sosyal projelerden regülasyon park projelerinden çok daha önemlisi çevre projeleridir. Örneğin, bizim bugün bir Eber gölümüz var. Gerçekten gerek doğası itibariyle gerek bulunduğu konum itibariyle hepimizin hoşlandığı sevdiği bir yer. Ancak bu gölümüz hala ciddi bir çevre kirliliği ile karşı karşıya. Biz önce çevresel sorunların çözümlenmesini akabinde de şehrimizin her noktasında bütün insanlarımızın rahatlıkla ulaşabileceği, spor yapabileceği, ailecek gezebileceği ve çok ekonomik imkanlarla yiyip içebileceği tesislerle sonuçlanmasını arzu ediyoruz. Bunlarda çok zor işler değil, mutlaka 10 yıl içerisinde başarılacak şeylerdendir.

-Üniversite alanında Afyonkarahisar bundan 10 yıl sonra yani Cumhuriyetin 100. Yılında hangi seviyeye gelir? Yeni devlet yada özel üniversitelerinin kurulması mümkün mü?

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde(AKÜ) şuan için öğrenci sayısı 35 binin üzerinde. Bu sayı bir çok ilden çok daha fazla. AKÜ’nün bugün için bir çok büyükşehir üniversitelerinden bile fazla bir öğrenci sayısı var. 2023’de Afyon sadece bir devlet üniversitesi değil, ikinci bir devlet üniversitesiyle bunun yanında da inşallah özel üniversitelerle 2023’ü karşılaması gerektiğine inanıyorum. Bura da Afyonkarahisarlı hayırseverlerin, eğitim gönüllülerinin, eğitime önem veren büyüklerimizin çok ciddi bir çaba içerisinde olduğunu biliyorum. İnşallah 2023’e Afyonkarahisar mutlaka en az 2 devlet üniversitesi en az birde özel üniversite ile girmesi gerektiğine inanıyorum.

-Sayın başkan, bize vakit ayırdığını için teşekkür ederiz.

-Ben teşekkür ederim, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Söyleyişi: Nail Azbay

Foto: Mevlüt Tınas

 

Bir Yorum Yazın