Barajın açılışına Beyonce gelsin

Gönderi Zamanı: 6 Ocak 2015 16:57 Okunma Sayısı:555 Kategori: Afyonkarahisar

Çay İlçesinde yapımı devam eden Çay Barajında dün, Su Çevirme Merasimi yapıldı.

Kısa bir bilgi aktarayım. Baraj tamamlandığında 105 metrelik yüksekliğiyle ilimizin en büyük barajı olacak. Sadece bununla da sınırlı değil Bolvadin ve Çay ilçelerinin arazileri bu baraj sayesinde sulanacak. Birçok köyün ve beldenin de içme suyu ihtiyacı bu barajdan karşılanacak.

“Su çevirme merasimi de nedir, biz buraya bunun için mi geldik.” derken, barajı inşa eden firmanın yetkilisi meramımızı giderdi. Su çevirme denilen durum, barajın yapılabilmesi için ehemmiyet verici bir durummuş. Kuru zeminde inşaatın yapılabilmesi için bu işlemin muhakkak yapılması gerekiyormuş.

Bu merasim o kadar önemli olacak ki, Vali Hakan Yusuf Güner’den tutun,  Devlet Su İşleri(DSİ) Genel Müdürü hemşerimiz Akif Özkaldı, birçok ilçenin belediye başkanı, beldelerin belediye başkanları, köylerin muhtarları ve yüzlerce vatandaş da dün oraya gelmişti.

**

Hava sıcaklığına baktım, 0(sıfır) derece…

Malum şantiye ortamı her taraf çamur içerisinde.

Bu çamurun ortasında yörede yaşayan yüzlerce vatandaş…

Çamurun ortasına kurulmuş, konuşmaların yapılacağı kocaman bir platform…

Ben ise halen olayı algılamaya çalışıyorum.

Zihnime “benim burada ne işim var?” gibi çeşitli sorular yöneltiyorum.

Neyse…

Kürsüye ilk olarak DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı geldi. Baraj inşaatının şu an için yüzde 21’lik bir kısmının tamamlandığını söyleyerek, 2016 yılının ağustos ayında barajın hizmete gireceğini söyledi. Daha sonra ise Vali Hakan Yusuf Güner geldi kürsüye. Barajın 100 yıl boyunca yöreye büyük katkılar sunacağından bahsetti.

Bu ifadelerden sonra zihnime daha fazla sorular yöneltmeye başladım.

-Bu kadar insan yüzde 21’i tamamlanan baraj için mi buraya geldi?

-Bu kadar hazırlık inşaat halindeki bir baraj için mi yapıldı?

-Hava sıcacıklığı sıfır dereceyi gösterirken o kadar insan sadece su çevirme merasimi için mi buraya geldi yada getirildi?

Ben sorularımın cevabını ararken bir anda alanda bulunan seçilmiş yâda bürokratik görevi olan herkes kürsüye geldi. Bu kişiler, tesislerin temel atma törenlerinde yada açılışlarında kullanılan butonların bulunduğu kürsünün hemen arkasına geçti.

Vali Hakan Yusuf Güner’in butona basmasıyla bir anda konfetiler, havai fişekler patlamaya başladı. Hatta göklerde küçük paraşütlerin taşıdığı bayraklar süzülmeye başladı.

Bu manzara karşısında yaz kış demeden, hava sıcaklığı sıfırda olsa 45 derecede olsa bu tür merasimlere her daim gelen yada getirilen vatandaşlarımızda alkışlarıyla eşlik etti.

Kafamdaki soru işaretleri giderek arttı.

-Yüzde 21’i tamamlanan baraj için mi alkış tutuyoruz?

-Yüzde 21’i tamamlanan baraj için mi konfetiler, havai fişekler atıyoruz?

-Yüzde 21’i tamamlanan baraj için mi bütün bu sevinç, heyecan, tutku?

Ben hala çözemedim. Siz çözebilirseniz epostayla bana ulaşın lütfen.

Şimdi ben buradan şöyle bir öneride bulunacağım.

Madem yüzde 21’i tamamlanan baraj için bu kadar şatafatlı gösteriler tertip ediyoruz, madem o kadar zengin bir ülkeyiz, o zaman yüzde 31’de yüzde 41’de yüzde 51’de bu etkiliklerimizi artırarak devam edelim.

Yüzde 100’e gelindiğinde ise ABD’li ünlü şarkıcı Beyonce’yi getirelim. Konser versin. Barajın verdiği serinlikte oradaki vatandaşlarımız doyasıya eğlensin.

Bir Yorum Yazın