Arama Kurtarma Birliğindeyim

Gönderi Zamanı: 9 Ekim 2011 21:42 Okunma Sayısı:548 Kategori: Benden

Merhaba arkadaşlar. Evet bende bir AKUT üyesiyim artık. Afyonkarahisar´da Sivil Savunmaya bağlı AKADEMİ Arama Kurtarma Birliğine aldığım karar doğrultusunda üye olma kararı aldım.

Neden mi?

Etrafımızda onca deprem, sel, trafik kazası oluyor ve bizler bu konular hakkında oldukça bilinçsisiz. Felaketlere gelmeden hazırlıklı olmamız kelimesi belki sıradan bir kelime olacak. Ancak son okuduğum kitap dan bir anekdot anlatmak istiyorum.

Kitapta anlatılan olay aynen şu şekilde;

Tarih 17 Ağustos 1999

Yer: Kocaeli

Akşamüzeri eşimle TV de haberleri izliyoruz. Ve tüm TV kanalları depremin acı bilançosunu veriyordu. Haber kanalı öyle bir görüntü verdi ki. Depremde kolu beton yığının ardında kalan bir anne “beni bırakın evladım altta kaldı onu kurtarın” diye feryat ediyordu. Bir annenin feryadını hiç bu kadar net bi şekilde duymamıştım. Ve anne daha fazla dayanamadı. Beton yığının ardında kolunu çekip evladını aramak için mücadele vermeye başlamıştı. O kadın o gün kolunu kopararak çocuğunu aramaya girişmişti !

İşte kitap da olay aynen böyle verilmişti. Bu okuduğum parça beni buraya iten sebeplerden en büyüğü diyebilirim.Felaketin ne zaman nerde geleceği belli olmuyor. Ben bu konuda azda olsun bilinçlenmek açısından bu kulübe üye oldum. İlk eğitimimizi aldık bile 🙂 İp bağlamakla geçti ilk eğitimiz. Birbirinden farklı ip bağlama şekilleri öğrendik. Kız kaçıran, gemici düğümü, dağcı düğümü, bunlardan bazıları…  Oldukça eğlenceli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Düşünsenize hem eğleniyorum hem de kendimi donatıyorum ! Ne muhteşem.

Ha birde okulda bir sunum dersimiz olduğunu öğrendim. O sunuma da çok farklı şeyler düşünüyorum. Şimdi onlardan bahset miyim. Malum sınıftan birisi girer görür falan 🙂 Sadece şunu söyleyeyim alanında uzman Türkiye’ nin önde gelen firmalarıyla irtibat içeresindeyim haber bekliyorum. Bakalım olumlu bir yanıt alırsam sizlerle burada paylaşırım.

Son gelişmelerden biraz bahsetmek istedim. Şimdilik hoş çakalın çok uykum var:)  Sağlıcakla kalın …

 

 

Bir Yorum Yazın