Anneniz sizinle gurur duyuyor

Gönderi Zamanı: 22 Ekim 2012 09:21 Okunma Sayısı:778 Kategori: Güncel

Anne ve annelik ne kutsal bir kelime…

Bir insanın annesi ne kadar kıymetlidir…

Kaybedenler her ne kadar bunu daha iyi idrak etse de hayattayken ‘hayırsız evlat’ diye nitelendirilen şahsiyetler bunu anlamış değiller.

Sizlerle geçtiğimiz günlerde başımdan geçen ve çok öfkelendiğim bir olayı paylaşmak istiyorum.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Sayın Mehmet Duran’ ı ziyarete gitmiştik. Sayın Duran’ın odasında sohbet ettiğimiz esnada odaya (yaşları 45 civarında tahminim) iki bayan girdi. Ve başladılar dertlerini anlatmaya…

Olay şöyle…

Annelerinin yoğun bakımda yattığını, öleceğinin kesin olduğunu ve annelerinin kendilerine vasiyet ederek hastanede ölmek istemediğini bu yüzden annelerinin bağlı olduğu yoğun bakım cihazından çıkarılmasını istediklerini söylediler. Güler yüzlü bir şekilde.

Ölecek kişi bir kedi yada köpek değildi. ‘Annem’ dedikleri kişiydi. Ama bu gülümseme, benim bildiğim mutluluk belirtisi olarak bilinir insanoğlunca.

Bu kadınlar pişkin pişkin, sırıtarak annelerinin ölmesini istiyorlardı.

Başhekim bunun mümkün olmadığını hastanın beyin ölümü gerçekleşemediği için fişten çıkarılmayacağını çıkarıldığında ise resmen cinayet işleneceğini söylemesine rağmen bu ‘sözde evlatlar’ inatla çıkarılmasını istiyorlardı.

Başhekim daha sonra görüşelim diyerek bu kadınları gönderdi. Biz görüşmemizi tamamlayıp odadan çıktığımız da aynı iki kadın yanlarına iki kadın bir erkek daha alarak yine kapıda bekliyorlar.

Dertlerini yine anlatmaya başlıyorlar. Bu yeni gelenler de o yatak ta yatan annenin çocukları olduğunu sohbet esnasında öğreniyorum yine. Derleri yine aynı…

Başhekim dediklerinin mümkün olmayacağını söylese de bu kardeşler annelerinin ölüm fişini çektirmekte kararlı olduklarını söylemleriyle dile getiriyor.

Hele birisi kalkıp ‘benim annem rüyama girdi neden beni burada tutuyorsunuz ’demiş… Ve daha sonra kendisi ekliyor ‘Biz ahirete inanan kişileriz’

Tebrikler evlatlar…

Sizleri bugüne kadar büyüten anneniz sizinle ne kadar gurur duysa azdır.

Ahirete ve yüce yaratana inananlar asla bir canlıya -hasta bile olsa-  ‘fişini çekin ölsün’ demez.

O kişinin ömrü az bile kalsa –ki yaradan da başka kimin öleceğini bilemez-, o kişi sizin anneniz bile olsa bunu demeye hakkınız yok.

***

Yüce mevladan tek isteğim;  Eli öpülesi analarımızı başımızdan eksik etmesin. Böylesine büyük bir sınavlarla kimseyi sınamasın. Sınasa bile kazananlardan eylesin. Gidin o kara gözlü analarınızı bugün de benim için öpün…

Bir Yorum Yazın