Ahi Evran Lisesi öğrencileriyle buluştuk

Gönderi Zamanı: 14 Aralık 2016 14:52 Okunma Sayısı:1119 Kategori: Afyonkarahisar İmza Günleri

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Medya ve Türkiye” başlıklı bir konferansa katılan Kanal 3 Televizyonu Ana Haber Sunucusu Nail Azbay: “15 Temmuz’da devletin televizyonuna ele geçiren işgalciler bu ülkenin rotasını uçuruma çevirmek istedikler. İmdadımıza başka bir medya kanalı yetişti. İşte bu yüzden medya, toplumun direksiyonudur.” diye konuştu. Nail Azbay ayrıca Secdedaş kitabını da öğrenciler için imzaladı.

Eski adıyla Ticaret Meslek Lisesi olan Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde“Medya ve Türkiye” başlıklı bir konferans düzenlendi. 120 öğrencinin katıldığı konferansa konuşmacı olarak bu okuldan mezun olan Kanal 3 Televizyonu Ana Haber Sunucusu Nail Azbay katıldı. Konferans, Kanal 3 Televizyonunun haber ve programlarının tanıtım videolarıyla başladı.

“BU OKULDAN MEZUN OLDU”

İlk olarak Okul Müdürü Abdullah Cemal Tola konuşarak Nail Azbay’ın bu okuldan mezun olduğunu hatırlattı. Tola, şöyle konuştu: “Nail, 2009 yılında o zamanki adıyla Ticaret Meslek Lisesi’nden mezun oldu. Nail, o zamanlar bilgisayara meraklıydı. Bilgisayar ve internet hakkında insanların fazla bilgiye sahip olmadığı dönemlerdi. İnanılmaz şekilde web siteleri hazırlıyordu. Bizim okulumuzun bilinen ilk web sitesini de yine kendisi tasarlamıştı.  Onun okurken bir hayali vardı. Yazar olmak, şair olmak, bir haber spikeri olmak. Allah’ın da bir sözü var. İstedikten sonra, çalıştıktan sonra herkese emeğinin karşılığı verilecek. Nail Azbay’da sanal alemde başladığı köşe yazarlığını gazetelere taşıdı. Şu anda Gazete 3’te köşe yazarlığı yapıyor. Bölgenin en büyük televizyon kanalında ana haber sunuculuğu yapıyor. Bunların dışında yine televizyonda pek çok programa imza atmış durumda. Bunların dışında ikinci kitabı olan Secdedaş isimli kitabını da geçtiğimiz aylarda okuyuculara sundu. ”

ÖNCE İYİ BİR İNSAN OLMALIYIZ

Ardından Nail Azbay konuşarak, gazeteciliğin önemine değindi. Azbay, gazetecilerin her şeyden önce iyi bir insan olması gerektiğini vurguladı. Azbay şöyle konuştu: Bir gazeteci toplumun aynası olacak. Duyduklarını, gördüklerini aynen yansıtacak. Topluma karşı sorumlu olacak. Toplum sesi olacak. Toplumun söyleyemediklerini söyleyecek. Onurlu olacak.Ve en önemlisi iyi bir insan olacak. Bir öz eleştiri yapalım. Bu startlara ulaşamadık ne yazık ki. Ancak Türkiye’deki gazetecilerin yüzde 10’u bu standartlara ulaştığı vakit; Bu ülkede refah seviyesi artacaktır. Özgürlük alanları genişleyecektir. Hak aramak kolaylaşacaktır. Kültür seviyesi yukarılara tırmanacaktır. Okur yazar oranı ciddi oranında artacaktır.Bütün bunları tamamladığımızda hep birlikte daha yaşanılabilir bir Türkiye’ye kavuşacağız. Bunu da bilgi, vicdan ve sevgi ile yapabiliriz.

EZBERCİ EĞİTİMDEN BİLGİ ÜRETEN EĞİTİME GEÇMELİYİZ

Dünya’da bilimsel bir patlamanın yaşandığını kaydeden Azbay, günümüzde servetin bilgiye ait olduğunu söyledi.  Ülke olarak ezberci bir eğitimden bilgi üreten bir sisteme geçiş yapmamız gerektiğini kaydeden Azbay, şöyle konuştu: “Bugün bütün servet üretilen bilgiye ait. Bilgi üretmeyenlerin başarılı bir geleceğe ulaşmaları mümkün değil. Bilgi üreten toplumları hayranlıkla izliyoruz. Bakın artık yakın bir zamanda bizler normal yollarla ölen son insanlar olacağız. Neden? Dünya artık organ üretimine başladı. Ne demek istiyorum… Dünya üç boyutlu yazıcılardan gerekli olan organı üretip insan vücuduna takabiliyor. Bu Çin’de uygulanmaya başladı. Bu insan ömrünü uzatacak bir gelişme… Bilimsel bir patlama yaşanıyor. Bu patlamayı kaçıran herkes ama herkes çağın çok gerilerinde kalacak. Bu ülke bilim ve aklın dışında kalmamalı. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Türkiye’de ezberci eğitimden derhal kurtulup bilgi üreten bir sistemi bu ülkeye hediye etmeliyiz. Sizlerin okuması, yazması, konuşması, eleştirmesi gerekiyor. En azından günlük bir yerel gazete ve ulusal gazete takip edin. Dünyadan habersiz kalmayın.” dedi. ”

ANLAMLI BİR HİKÂYE YAZIP, BAŞROLDE OYNAYIN

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Azbay, yaşamı bir film sahnesine benzeterek “bu film için kendinize anlamlı bir hikaye yazın ve başrolde oynayın” dedi. Azbay: “İnsan akıl ve vicdanın karması bir oluşumdur. Sadece akıl bizi robot yapar. Sadece vicdan bizi asalak yapar. Akıl yolunda dünya hızla koşuyor. Ama vicdan konusunda dibe çakılıyoruz. Ben sadece para kazanmak için çalışan birimiyim? Lüks markalar giymek için mi varım? Ev, araba, yazlıklar almak için mi bu dünyadayım? Lütfen bu soruyu kendinize her sabah sorun. Eğer yanıtınız evet ise bir gün hayatınız biter ve pişman olursunuz. Ben bugün insanın sadece akıl olmadığını, dünyada vicdanın kaybı bence en önemli sorundur. Bakın Halep yanıyor. Yan komşumuz yanıyor. Orada palyaçoluk yaparak savaş ortasında çocukları güldürmeye çalışan Enes El Başa’yı hatırlayın. Onu bile katlettiler. Bu yüzden kendi ülkenize bilginizle ve vicdanınızla sahip çıkın. Bu hayat bir film sahnesinden ibaret. Bu film için anlamlı bir hikaye kaleme alın ve o rolü en iyi şekilde oynayın.”

KİTAPLARDAKİ DÜŞMANLARIN NEFESLERİNİ HİSSETTİK

15 Temmuz Darbe Kalkışması’ndan da bahseden Azbay:  “15 Temmuz akşamı, kitaplarda okuduğumuz düşmanın ete kemiğe bürünmüş haliyle burun buruna geldik. Onları ilke kez kitaplardan değil de bizzat karşımızda gördük. Onların soluklarını ensemizde hissettik. O günleri yaşamamak için sevmeliyiz. Neyi sevmeliyiz? Önce kendimizi sevmeliyiz. Evimizi sevmeliyiz. Annemizi babamızı sevmeliyiz. Yaşadığımız, köyü, kasabayı, ilçeyi, şehri sevmeliyiz. Ve bu ülkeyi sevmeliyiz. Bu ülkenin kıymetini bilmeliyiz. Bu topraklar bizim anamız. Anamızın derdi bizim derdidir.” dedi.

SEVDİM, ORTAYA SECDEDAŞ ÇIKTI

Sevgi üzerine konuşmaya devam eden Azbay, “bu ülkenin seven insanlara ihtiyacı var” dedi. Sözü Secdedaş kitabına getiren Azbay, “Kendinizi, ailenizi, şehrinizi ve vatanınızı seveceksiniz. Bir gün karşınıza biri çıkacak ve onu da seveceksiniz. Ben sevdim. Oraya Secdedaş çıktı” dedi. Konferans sonrası Nail Azbay, Secdedaş kitabını öğrenciler için imzaladı.

OKUL GAZETESİ ÇIKARMAYA KARAR VERDİLER

Konferans sona erdiğinde öğrencilere Gazete 3’e konuştu. Bir öğrenci; “Ben bu konferanstan sonra okulumda bir okul gazetesi çıkarmayı düşündüm. Öğretmenlerimden destek alarak bunu yapmak istiyorum,” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın