Afyon’a çiğ köfte modeli -1-

Gönderi Zamanı: 23 Kasım 2012 09:48 Okunma Sayısı:666 Kategori: Afyonkarahisar

İlimize son yıllarda açılan çiğ köfte satış yerlerinin artışı sizlerin de dikkatinden kaçmamıştır.

Ve baktığınız zaman bu yerler genç kuşaklar tarafından tercih edilen mekânlar haline geldiğini görebiliyoruz.

Peki, neden böyle diye düşündük mü hiç?

Afyonkarahisar’ın kalkınma sürecinde esnafların yeri büyük önem arz ediyor.

Ve halka sunduğunuz hizmeti ne şekilde sunduğunuzu da buna eklemek gerek.

Başarılı ticarethanelere dikkat ediniz. Gelişen dünya da ki ticaret şeklini benimsemiş, müşteriye hem ürünü nasıl sunacağını biliyor hem de karşısındaki kişiye nasıl davranacağını çok iyi biliyor. Kısacası akıllı ticaret yapıyor. Bu mekânları diğer ticaret hanelerden ayıran özelliklerine baktığımız da en önemli özelliklerinin mesai kavramı diye bir şeylerinin olmaması. Yani akşam 5 de eve gitme gibi bir klişe geleneklerinin bulunmaması.

Afyonkarahisar’da bu sene resmi rakamlara göre 37 bin öğrenci geldiği belirtiliyor. Bu rakama göre çarşıda gördüğünüz her 6 kişiden bir tanesi öğrenci. Bu Afyonkarahisar için büyük bir rakam. Bayramlarda ve de üniversitenin tatil olduğu zaman dilimlerinde Afyonkarahisar merkezinde hareketliliğin ne derece düştüğünü herkes görmüştür mutlaka. Şehir adeta terk edilmiş vaziyete geliyor.

Üniversitenin bu şehrin ekonomisini canlandırdığını hiç kimse inkâr edemez. Üniversite bu kentin ekonomik anlamda, kültürel anlamda, gelişmişlik anlamında lokomotifi haline gelmiş durumda. Bu üniversitemize biz Afyonkarahisar halkı da destek olmamız gerek. Toplumun destek olmadığı bir üniversite sadece teorik anlamda eğitim kurumu halinde kalır. Üniversitesiyle birleşmiş bir kent olmak için öncelikle esnafların klişe gelenekleri bırakması gerek.

Nedir bu klişe gelenekler…

Afyonkarahisar esnafı her nedendir bilinmez devletin memuru gibi çalışır hale gelmiş durumda. Akşam 5 olsa da kepenkleri indirip eve gidelim diye beklemek bir gelenek haline gelmiş. Ekonomik anlamda çok mu iyiler o yüzden mi böyle yapıyorlar bilinmez ama en ufak şikâyetiniz var mı diye sorulduğunda bin bir türlü ekonomik sıkıntıdan bahsederler.

Çiğ köfteyi neden örnek verdim. Geçtiğimiz günlerde saatler gece yarısına yaklaşırken bir çiğ köfte dükkânına baktığımda içerde en az 6 kişinin çalıştığını gördüm. Kapının önünde de evlere hizmet etmek için hazır bekleyen 6 tane motosiklet. Dükkânın boyu toplasanız beklide 10 metre kare yapmaz. Ama bu küçük dükkân gerek sunduğu hizmet, gerek vatandaşlara sunduğu hizmetin kalitesi, gerekse çalışma süresi bakımında en az 10 kişiyi istihdam etmiş durumda. Ve vatandaş bu hizmeti benimsemiş durumda ki gecenin o saatinde o küçük yer müşteri kaynıyor.

İnsanlar günümüz dünyasında hizmetin kalitesini ve sunuluş biçimini çok önemser halde. Toplumun önemsediği bu durumları günümüz esnafı önemsemez ise ne kendileri kazanır nede oluşturmaya çalıştığımız Afyonkarahisar gelişir.

Bunun için esnaflarımızın bağlı bulunduğu odaları, sivil toplum kuruluşlarını göreve davet ediyorum. İlimizdeki tüm esnaflara gelişen dünyanın ticaret yapma şekli profesyonel anlamda anlatılmalı. Bunun için üniversiteden uzmanlarla anlaşılıp yeni ticaret şeklinin, ürünlerin müşteriye sunuş şeklinin, gelen müşteriye nasıl davranılacağı şeklinin esnaflarımıza bir bir anlatılması gerekmektedir.

Toplumun temelini oluşturan esnafların yeni sisteme adapte olması demek şehrimizi kat ve kat yükseltecektir. Hem esnafımız hem kentimiz kazanacaktır. Bilinçli esnaflarımız ise yıllardır yakındıkları bu dertten kurtulacaktır.

Unutmayın dünyayı geliştirmek için önce bulunduğumuz ortamı değiştirmeliyiz. Örnek verecek olursak; Bir manav satış şeklini ve satış saatlerini kendi isteğine göre değil de müşterinin talep etme şekline göre sunar ve satış yaparsa hem o kazanır, hem o bölge kazanır, hem de örnek alınarak etrafındaki manavların gelişmesinde öncülük yapar.

Bir sonraki yazımızda buluşmak ümidiyle. Okuyan gözleriniz bol olsun…

 

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • Ramazan
    24 Kasım 2012 14:27

    Nail Afyon’un esnafının öğrenciyi bir veli nimet görmek yerine yolunacak kaz olarak görmesi öğrenciyi tiksindirmiş durumda sende biliyorsundur bunu bu zihniyetin değişmesi lazım.Ayrıca şehirdeki gençlerin yada insanların öğrenciye bakış açısı çok değişik bu da Afyon açısından olumsuz imaj bırakmakta.Mesele zihniyette bence.Yazı da güzel olmuş eline sağlık.

Bir Yorum Yazın