2019 HAYAL TAKVİMİ

Gönderi Zamanı: 31 Aralık 2018 09:10 Okunma Sayısı:425 Kategori: Köşe Yazıları

Yazmak bir yolculuktur. Tıpkı hayat gibi… Hayatta doğarız ve kendimizi bir yolda buluruz. Yol bazen sarptır, yorucudur. Bazen düzdür, nettir. Bazen bulanıktır, gizemlidir. Bazen acıdır, bazen sevinçtir. Bazen de sadece bir anlayıştan ibarettir. Bütün bunlarla birlikte yolcu yolunda gereklidir ve yol mutlaka yürünmelidir.

Yazıda böyledir. En azından benim için öyledir. Yazı benim için bir yolculuktan ibarettir. Kendime doğru yola çıktığım, kendimle tanıştığım, sarp ve yorucu olan engelleri aştığım, bulanık ve gizemli bulutları dağıttığım, acımı ve sevincimi yaşadığım bir dünyadır.

Yazı, benim geçmişime uzandığım bir zaman tünelimdir.

Yazı, benim şimdiye, şu an olanıma dalış yaptığım bir denizimdir.

Yazı, benim geleceğe dair hayal tohumları ektiğim tarlamdır.

Bugünde bu satırlar aracılığı ile bir yolculuğa çıkıp, geleceğin tarlasına hayal tohumlarını ekeceğiz.

Çünkü ben şuna inanırım, hayali olmayan, hayali kurmayan kör bıçaklarıyla dolaşan bir kasaba benzer.

HAYAL TAKVİMİNİZİ OLUŞTURUN

365 gündür evlerimizin bir köşesinde asılı duran ve bizlerin her anını sayfalarında ki rakamlara sabitleyen takvimlerimizi tükettik.  Bugünden sonra yeni bir takvimi duvarlarımıza asacağız.  Kimimiz için o takvim yaprakları arasındaki her hangi bir günü ifade eden her hangi bir rakam belki de bizim son nefesimizi kayıt altına alacak.

Fakat yukarıda da belirttim, her ne olursa olsun son ana kadar yürümek durumundayız. Bu yüzden hanelerimizin bir duvarına astığımız, bize neler sunacağı noktasında hiçbir fikrimizin olmadığı o takvimler hakkında bir hayal kuralım. Hepimizin kendisine ait bir hayal takvimi olsun. Ben  kendi takvimime yazdığım hayallerimi ifade edeceğim. Sizde buna benzer bir hayal takviminizi oluşturabilirsiniz. Haydi, “2019 Hayal Takvimi’ni hep birlikte oluşturalım.

HAYAL TAKVİMİNDEKİ HAYALLERİM

-2019’da evleneceğim. İddialı bir söz fakat öyle, bu sene bu konuda iddialıyım. Hatta tarih bile belirledim. Bu sene evleniyorum, düğüne hazır olun.

-Bol bol seyahat edeceğim. 2018’de Suriye’ye savaşın yakıp yıktığı yerlere gittim. Bol bol tarlalara, dağlara çıktım. Annemle Ege’nin sakin köylerine, beldelerine, denizlerine gittim. Bu sene hanımefendin hayatımıza dâhil olması ile birlikte uzaya gidecek değilim. Rotam belli.  Merak etmeyin.

-Bol bol seveceğim. Hayatımda sahip olduğum ve beni bu yaşıma getiren annem Seviye Hanım’ı seveceğim. Onunla her sabah öpüşerek evden çıkarım. Her sabah o beni Allah’a emanet eder bende onu.  2019’da da onu yine bol bol öpeceğim. Sarılacağım. Onun hikâyesini dinleyeceğim.  Ona dışarda yemek ısmarlayacağım. Onunla tatile, konsere, sinemaya gideceğim. Tabi hanımefendi de bize iştirak edecek bu sene…

-Bol bol konuşacağım. 2018’de beni bazen lezzetli bir yemek sofrasının yanı başından, bazen bir savaş meydanından, bazen hayatını kaybedenlerin olduğu kaza meydanlarından havadisleri izleyicilerle paylaştık. Fakat karar aldım. Bundan sonra yine konuşacağım. Lakin daha sakin, gördüğünü ve hissettiğini kelimelere samimice döken bir ben olacağım. Kararlıyım. İzleyin.

-Bol bol yazacağım. 2018’de “Süleyman ile Seviye” kitabı ile annem nezdinde Anadolu kadınlarının sesi olmaya çalıştık. Pek çok kişinin dünyasına misafir olduk. Bu sene yine kendime doğru yola çıkıp, yolda gördüklerimi kaleme alıp yine sizlerin dünyalarınıza misafir olacağım. Ayrıca Kocatepe Gazetesi sayfalarında olacağım. Satırlarda buluşalım. Takip edin.

-Bol bol tanışacağım. 2018’de pek çok yeni insanla tanıştım. Pek çok insan biriktirdim. Fakat diğer yandan tanıdığımı sandığım kişileri, samimiyetsizlikleri ile tanıştığım kişileri hayatımdan eksilttim. Bu senede böyle yapacağım. Güzel insanlar tanıyıp biriktireceğim. Samimi olmayanları kapı dışarı edeceğim. Kararlıyım.

-Bol bol sanatla, kitapla buluşacağım.  Sanatın benim dünyamdaki tanımı şu. “Sanat, yaşamda ekmek kadayıfının üzerine yerleştirilmiş bir Afyon kaymağı tadı bırakır” Bu cümleden hareketle hayatın tadını çıkaracağım.  Yeni çıkacak ve daha evvel çıkmış kitaplarla buluşup başka dünyalara misafir olacağım. Filmlere gideceğim. Tiyatro salonlarında olacağım. Konserlere katılacağım. Afyon kaymağında kaldığım gibi sanatla kalacağım.

-Bol bol yiyeceğim, içeceğim. Hamsi tavanın yanında acılı şalgam içeceğim. Üzerine bal kabağı tatlısı ısmarlayacağım. Annemin deyimiyle “Starbucak”da bol bol filtre kahve içeceğim. Sultandağları’nın eteklerinde kiraz, Çay’ın bahçelerinde vişne, Anıtkaya’nın köy fırınlarda da külde sucuk yiyeceğim. Üzerine de Gazlıgöl’ün maden suyunu yudumlayacağım. Kısacası hayatın her tadına bakacağım.

-Bol bol tanıtacağım. Yaşadığım, nefes aldığım, ekmeğini yediğim şehrimi, Afyonkarahisar’ı sahipleneceğim. Sahiplendiğimi Türkiye’ye anlatmaya gayret edeceğim. Kendimi gönüllü turizm elçisi olarak ilan edip çalışacağım. Bazen bir manda kaymağının yanında, bazen bir lokum ve sucuk ustasının yanı başında, bazen Mevleviha’de, bazen Karahisar Kalesi’nin zirvesinde, bazen Frigya Vadileri’nde, bazen Sandıklı’nın patates tarlarında, bazen Dazkırı’nın lavanta bahçelerinde, bazen Sultandağı’nın kiraz tarlalarında, bazen Taş Medrese’de olacağım. Hiç kimse görmese de, duymasa da ben bildiğimi okumaya devam edeceğim.

-Bol bol çalışacağım. Tabi bütün bunları satın almam için, çalışmam gerekiyor. Bende öyle yapacağım, çalışacağım. Sadece bunları yeniden yaşamak için çalışacağım. Başka bir amacım yok. Buradan patronlarıma sesleniyorum. Bana bunları yapacak parayı verin yeter. Fazlasında inanın gözüm yok.

Bunlar benimkiler…

Ya sizinkiler?

2019, hayalinizi yaşadığınız bir sene olsun.

Kocatepe Gazetesi – 31 Aralık 2018, Pazartesi

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • BETÜL
    31 Aralık 2018 11:43

    İnşaallah Nailcim hakediyorsun Sen…….hersey gönlünce olsun insaallah

Bir Yorum Yazın