17 kişilik araca 40 kişi biniyor

Gönderi Zamanı: 11 Kasım 2013 12:11 Okunma Sayısı:621 Kategori: Afyonkarahisar Benden

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir trafik kazasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Olay geçtiğimiz Salı günü Afyonkarahisar-Kütahya karayolunun 20. Kilometreleri arasında meydana geldi. Anıtkaya Beldesine ait bir taşımacılık aracı bir kamyonetin arkasına çarptı. Herhangi bir ağır yaralının yâda ölümün olmaması kazanın medyaya yansımamasına neden oldu. Olaya karışan araç bir taşımacılık aracıydı.

Sevindirici yanı dediğim gibi kimsenin ölmemesiydi. Hasbelkader benimde Anıtkayalı olmam sebebiyle kaza anını yaşayanlarla görüşme fırsatım oldu. Sizlere kazanın nasıl olduğunu anlatmayacağım. Her zaman dikkat çekmek istediğim bir noktaya vurgu yapacağım. 17 kişilik bir taşımacılık aracında 30 kişinin taşınmasını dile getireceğim.

30 kişi bir ‘koyun’ sürüsü gibi yaklaşık 35 kilometrelik yolda taşınıyor. Aslında koyun dediğimiz hayvan türü bile daha iyi ulaşım imkânlarına sahip, günümüz dünyasında. O bakımdan koyunların ulaşımıyla ilgili örnek vermek yanlış olacaktır.  17’si oturuyor sanmayın. 17 kişilik koltuklarda 21 kişinin oturduğu sizlerle paylaşmak isterim.  Kalanlar da tabi ki ayakta.

Kaza anını yaşayan bir kişinin anlattıklarını sizlerle aynen paylaşıyorum; “Ayakta 10 kişiydik. En arka tarafa geçerek tutunacak bir yer buldum kendime. Bir anda ani bir frene bastı şoför. Dengemi kaybettim ve en ön koltuğa kadar düşe kalka gidip geldim. Tekrar tutunmaya çalıştığım anda o kaza sesini duydum. Araç öndeki kamyonetin arka kasasına çarpmıştı. Çarpmanın etkisiyle tekrar aracın en ön kısmına yuvarlandım. Ayakta olanların hepsi burada üst üste düştü. Birde en arka koltukta oturan bir kız vardı. Öğrenciydi. Oda ani frenin etkisiyle koridorda yuvarlandığını gördüm.  Hepimiz yuvarlanıp aracın en önüne yuvarlandık. Ama şanslıydık ölmemiştik. Aşağı indik o yuvarlanan öğrenci kızın dudağı patlamıştı ve kanıyordu. Bir diğer kız başını cama çarpmış olacak galiba kaşı açılmıştı. Şoförün konuşmasını duydum o anda. ‘Polisi arayalım mı?’ demişti. Diğer kişide ‘ayakta olanları polis gelmeden diğer araçla köye gönderelim’ demişti. Nitekim öyle oldu bizi polis ve ambulans gelmeden diğer araca aktarıp kasabaya gönderdiler”

Evet, anlatılanlar bunlar. Şuraya dikkatinizi çekmek istiyorum. ‘Şanslıydık ölmemiştik’ Bu ifade kanımı dondurdu.

Düşünün, bir taşımacılık hizmeti alıyorsunuz. Bu taşımacılık hizmetinde 35 kilometre ayakta gitmek zorunda kalıyorsunuz. Hem de 17 kişilik araçta 30 yada 40 kişi gidiyorsunuz. Bu durum bir gün değil iki gün değil yılın her gününde bu durum söz konusu. Yoğunlukta gidilen saatler var ve buna taşımacılık şirket yetkilileri aldırış etmiyor. Emniyet ekipleri ‘şu plakalı araç fazla yolcuyla şu anda şu güzergâhta’ ilerliyor ihbarına rağmen bu araçlar durdurulmuyor.

Bu durum sadece Anıtkaya’ya ait bir durum değil. Birçok beldenin taşımacılığında aynı sıkıntı var. Bu sorun için radikal anlamda bir takım değişiklikler yapılmalı. O insanlar koyun değil adı üstünde insan.

Eğer o bölgelerde araç sıkıntısından kaynaklanan bir durum var ise büyükşehre aday olan bir il bunu çözmeli. Gerekirse özel halk otobüslerinin bu noktalara girişi için yeni bir ihaleye gidilmeli. Buralarda insanlara ayakta gitmek dayatılıyor. Hem para veriyorsun (En düşük 3 lira 50 kuruş) hem de 35 kilometre boyunca nefes almanın zor olduğu 17 kişilik bir araçta 30 kişi gidiyorsun…

İşine yetişmek isteyen, öğrenci olan ve okula yetişmek isteyen, hastaneden randevu alan vatandaşlar yer olmadığı için ayakta gitmek durumunda kalıyor. Çünkü o araca binmez ise ya işine, ya okuluna yada hastaneye geç kalacak. Mecbur biniyorsun.

Bu ne böyle bir araç daha kaldırsanıza’ diyen vatandaşa ise ‘Beğenmiyorsan in bir saat sonraki araçla gel’ cevabı veriliyor. Eli mecbur olan vatandaşımızda mecbur susuyor ve çileli 35 kilometreye razı geliyor.

**

Son kelamda şunu ifade etmek isterim.

17 kişilik otobüse 40 kişi bindi, kaza yapan araç içersin de 12 kişi feci şekilde can verdi

Yukarıda ki gibi bir gazete haberiyle karşılaşmamak ümidiyle, Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’na, Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a bu durumu binlerce vatandaşımız adına aktarmayı bir görev biliyorum.

**

Selametle…

 

Bir Yorum Yazın